על הגובה > חדר החדשות > תרבות וספורט > מי אתה סילבסטר? > מי אתה סילבסטר?

מי אתה סילבסטר?

פורסם בתאריך: 31/12/2013, מאת שירה מגן
מי אתה סילבסטר?

בישראל, סילבסטר הוא שם נרדף ללילה שלפני 1 בינואר, ואילו ברוב ארצות העולם קוראים ללילה הזה "ערב השנה החדשה". מדוע מתחילה השנה דווקא ב-1 בינואר? מנין בא השם ינואר? האם ראש השנה הוא חג דתי? ומי זה סילבסטר? כל התשובות בכתבה שלפניכם

מאת: שירה מגן

מה מציינים ב-1 בינואר?

ב-1 בינואר מתחילה השנה על פי לוח השנה הלועזי. שמו הרשמי של לוח השנה הזה הוא לוח השנה הגרגוריאני (למה? את הסיבה לכך תמצאו בתיבה למטה).

 

גרגורי מה?

לוח השנה הגרגוריאני הוא הלוח שלפיו מתנהלים החיים האזרחיים בישראל וברוב מדינות העולם. הוא נקרא על שמו של האפיפיור גרגוריוס ה-13, שהנהיג את הלוח במאה ה-16. לוח השנה הגרגוריאני מתבסס על לוח השנה היוליאני, שהנהיג הקיסר הרומי יוליוס במאה ה-1 לפני הספירה הנוצרית.

האפיפיור גרגוריוס ה-13
האפיפיור גרגוריוס ה-13

 

 

מדוע השנה מתחילה דווקא בחודש ינואר?  

האל יאנוס: האל בעל שתי הפנים
האל יאנוס: האל בעל שתי הפנים

לפני יותר מ-2000 שנה, בימי הקיסרות הרומית, האמינו שיש אל מיוחד שאחראי לדלתות ולשערים. שמו היה יאנוס, ועל שמו נקרא חודש ינואר. יוליוס קיסר, ששלט ברומא במאה ה-1 לפני הספירה, חשב שחודש שקרוי על שם אל הדלתות הוא מועד מצוין לפתוח בו שנה חדשה. זה היה לפני הופעתה של הנצרות.

במאות השנים שבאו אחר כך התחלפו לוחות השנה. לאחר שהדת הנוצרית התפשטה ברחבי אירופה והונהג לוח השנה הגרגוריאני, שוב נקבע ינואר לחודש הראשון בשנה. הפעם ראו בחודש ינואר וביום הראשון שלו מועד חשוב במיוחד: על פי האמונה הנוצרית, ב-1 בינואר נערכה ברית המילה של ישו.

 

הידעת?

אתם בודאי מכירים את המנהג הנוצרי להציב עץ מחט בבית או במקום ציבורי ולקשטו לקראת חג המולד. המנהג להציב עץ בשיאו של החורף היה קיים עוד לפני הופעת הנצרות ומטרתו הייתה לסמל את החיים הנמשכים גם בשיאו של החורף. כשהופיעה הנצרות המנהג קיבל משמעות חדשה: סמל לנצחיותו של ישו . בכמה ארצות (לדוגמא במדינות ברית המועצות לשעבר, בטורקיה ובויאטנם) מציבים עץ ומקשטים אותו דווקא לקראת ראש השנה. בארצות אלה למנהג אין משמעות דתית. בישראל ישנם יוצאי ברית המועצות שמשמרים את המנהג.

  

האם ראש השנה האזרחית הוא חג דתי?

זה אלפי שנים, זמן רב לפני שהופיעה הנצרות ולפני שנוצר הלוח הגרגוריאני, בני האדם מציינים את תחילת השנה בחגיגה ובשמחה. 

אמנם תחילת השנה על פי הלוח הגרגוריאני קשורה למסורת הנוצרית, אבל לוח השנה הזה הוא לוח השנה הרשמי ברוב מדינות העולם, גם במדינות שרוב תושביהן אינם נוצרים והדת הרשמית בהן אינה הנצרות. כך הפכו חגיגות השנה החדשה לחגיגה שאינה דתית.

 

נובי גוד

המשטר הסובייטי בברית המועצות (שהתקיים בין השנים 1991-1922) אסר על האזרחים לקיים מנהגים דתיים. כל החגים שהונהגו במדינה היו חגים קומוניסטיים (תוכלו לקרוא על קומוניזם בכתבה על קובה). עבור רבים הפך ראש השנה לנקודת אור: זה היה החג היחיד שלא נכפה על ידי המשטר, ערב אחד שבו היה אפשר פשוט לחגוג. שם החג ברוסית: נובי גוד (נובי = חדש, גוד = שנה). רבים מעולי ברית המועצות בישראל משמרים את המסורת של ילדותם, ובדרך כלל חוגגים את ראש השנה האזרחית בסעודה משפחתית.

טלי גאיה ורונה מרמת גן חוגגות את תחילת השנה האזרחית
טלי גאיה ורונה מרמת גן חוגגות את תחילת השנה האזרחית

  

איך קוראים לחג? ומי זה סילבסטר?

האפיפיור סילבסטר
האפיפיור סילבסטר

ברוב המדינות נקרא החג "ערב השנה החדשה" או "שנה חדשה". בישראל ובכמה ממדינות מרכז אירופה מכנים את הלילה שבין ה-31 בדצמבר ל-1 בינואר בשם "סילבסטר". סילבסטר היה קדוש נוצרי שחי במאה הרביעית לספירה וכיהן כאפיפיור. באותו זמן עדיין לא הנהיגו את לוח השנה הגרגוריאני. לאחר מותו הוא הוכרז כקדוש, ו-31 בדצמבר, יום מותו, הפך יום חג לזכרו. שנים רבות לאחר מכן הונהג לוח השנה הגרגוריאני, ולפיכך החג של סילבסטר הקדוש מצוין בדיוק ביום שקודם ליום הראשון בשנה החדשה. פרט לסמיכות התאריכים, אין קשר מיוחד בין סילבסטר לשנה החדשה.

 

היכנסו לגלים כדי להכיר לוחות שנה שונים: http://www.galim.org.il/yahadut/adar/calendars.html


úâåáåú ìëúáä
יפה! (אורן , גני תקווה 30.12.2015)
זה יפה שאפשר לראות באתר הזה המון דברים שלא ידעתי
בשיתוף חדשות הילדים
סביבות
על האתר
כלים
שתפו
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!