על הגובה > חדר החדשות > מדינה ופוליטיקה > פרשת הולילנד: גזר הדין

פרשת הולילנד: גזר הדין

פורסם בתאריך: 1/4/2014, מאת עומר ילין
הולילנד: אולמרט

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הורשע בקבלת שוחד ונידון לשש שנות מאסר. זו הפעם הראשונה במדינת ישראל שעל אדם שכיהן בתפקיד ראש הממשלה מוטל עונש מאסר. כך מגיעה לשיאה אחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר שנחשפו במדינת ישראל זה שנים, המכונה "פרשת הולילנד"

מאת: עומר ילין

פורסם במקור ב-01.04.2014. תאריך עדכון: 13.05.2014

בית המשפט גזר היום (ג', 13/05/14) על אהוד אולמרט, שהיה ראש הממשלה ה-12 של מדינת ישראל, עונש מאסר של שש שנים ושנתיים נוספות מאסר על תנאי. זאת לאחר שבסוף חודש מארס 2014 הרשיע אותו בית המשפט בקבלת שוחד בסכום של 560 אלף (יותר מחצי מיליון) שקלים.

נוסף על כך, בית המשפט דורש מאולמרט לשלם למדינה קנס בסכום של מיליון שקלים.

עורכי הדין של אולמרט הודיעו כי הם יערערו על גזר הדין בבית המשפט העליון. אם הערעור לא יתקבל, זאת תהיה הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שאדם שהיה ראש ממשלה נכנס לבית הכלא.

מלבד אהוד אולמרט, אנשים נוספים שהורשעו בפרשה נידונו לעונשי מאסר לתקופות שונות - בין שלוש לשבע שנים. חלק מהם גם נדרשים לשלם למדינה קנסות של מאות אלפי שקלים, בהתאם לגובה סכומי השוחד שקיבלו או נתנו.

בין המורשעים, אורי שטרית, שהיה מהנדס עיריית ירושלים והיזמים הלל צ'רני ואביגדור קלנר שהיו מעורבים בקידום הקמת מיזם הבנייה הולילנד.

אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר
אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר. האדם הראשון בישראל שכיהן בתפקיד זה, שהורשע בקבלת שוחד ונידון לעונש מאסר

מהי פרשת הולילנד?

פרשת הולילנד נחשפה בשנת 2010, ונחשבת לאחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר במדינת ישראל.

אהוד אולמרט הואשם בפרשה זו כי בזמן שכיהן כראש עיריית ירושלים קיבל כספים שלא כדין, ובתמורה קידם את תכניות הבנייה של מיזם הולילנד.

יחד עם אולמרט הואשמו 13 אנשים נוספים, כמה מהם בעלי תפקידים בכירים, בסעיפים של מתן שוחד, קבלת שוחד ועברות נוספות.

תוכלו לקרוא עוד על הפרשה בכתבה "פרשת הולילנד".

השופט דחה את גרסת אולמרט

אהוד אולמרט הורשע בשניים מארבעת סעיפי קבלת שוחד שבהם הואשם וזוּכָּה בשני הסעיפים האחרים. השופט דוד רוזן לא קיבל את גרסת עורכי הדין של אולמרט, שלפיה אולמרט עצמו לא היה קשור לעברות שנוגעות לקידום מיזם הולילנד.

השופט רוזן קיבל את גרסתו של עד המדינה במשפט, שמואל דכנר ז"ל, שנפטר בחודש מרס 2013. דכנר היה אחד האנשים שתיווכו בין משלמי השוחד למקבלי השוחד בפרשה.

בעדות שמסר דכנר, הוא קשר את אולמרט לקבלת כספים שהוא עצמו העביר לאנשים המקורבים לאולמרט בזמן שאולמרט היה ראש עיריית ירושלים, ובהמשך גם כשהיה שר התעסוקה, המסחר והתעשייה.

יחד עם אולמרט הועמדו לדין 13 אנשים נוספים, בהם גם מי שהייתה מזכירתו האישית ואשת סודו, שולה זקן.

בחודשים האחרונים זקן פעלה נגד אולמרט וניסתה להגיע להסכם עם פרקליטות המדינה שיכיר בה כעדת מדינה בעצמה, בתמורה להקלה בעונש שיטיל עליה בית המשפט.

למרות זאת היא הורשעה בכמה סעיפי קבלת שוחד וטובות הנאה. כל יתר הנאשמים, למעט שלושה הורשעו גם הם.

בנייני הולילנד בירושלים
בנייני הולילנד בירושלים. קידום בניית המיזם עמד בלב פרשת שחיתות מהגדולות בתולדות מדינת ישראל

הביקורת על מיזם הבנייה בהולילנד

מיזם בנייני המגורים במתחם הולילנד הוקם על שטח שלא יועד לבנייה. אסתר זנדברג, מבקרת האדריכלות של עיתון "הארץ", קראה לו: "אות קלון על מצחה של העיר" וכתבה עליו כך:

"המיזם, שעין לא ראתה כיעור תוקפני כמוהו, היה מתחילתו צירוף הרסני ואומלל של החלטות שגויות, התנהלות בלתי תקינה, העדר דיון מעמיק כראוי לפרויקט בסדר גודל כזה, העדר שקיפות ציבורית, תכנון נזיל שהשתנה חדשות לבקרים, העדר כל חוש מידה, טעם רע ושיגעון גדלות אדריכלי".

אסתר זנדברג, גבעת העין הרעה, באתר הארץ, 9.9.2004

אהוד אולמרט התפטר מתפקיד ראש הממשלה ב-21 בספטמבר 2008, בעקבות פרסום חשדות שחיתות נגדו. מאז הועמד לדין בכמה פרשות, בהן פרשת "מרכז ההשקעות", פרשת "מעטפות הכסף" ופרשת "ראשונטורס".

הוא זוכה ממרבית העברות בהן הואשם בפרשות אלו, אך בשנת 2012 הורשע בעברה של הפרת אמונים ונידון לקנס של 75 אלף ₪ ולשנת מאסר על תנאי. תוכלו לקרוא עוד על כך בכתבה "המשפט של אולמרט".

עם מתן גזר הדין מגיעה לשיאה פרשת הולילנד, אבל ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לא ייכנס מיד לכלא.

חודשים ארוכים צפויים לעבור עד שבית המשפט העליון ידון בערעור שלו – ואין לדעת אם הוא ישאיר את ההחלטה של בית המשפט המחוזי כמו שהיא, או ישנה אותה.


בשיתוף חדשות הילדים
סביבות
על האתר
כלים
שתפו
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!