על הגובה > חדר החדשות > ירוק בעיניים > גולשים על זבל

גולשים על זבל

פורסם בתאריך: 22/3/2012, מאת רות גטריידה שבח
גולשים על זבל

הר סקי: הר של זבל

העיר קופנהגן בירת דנמרק היא עיר מישורית ושטוחה מבחינה טופוגראפית ללא גבעות והרים. כאשר יורד בה שלג כבד, אין בני המקום יכולים ליהנות מגלישת סקי מהירה או בירידה בגלישת מזחלות ממקום גבוה. קופנהגן היא עיר גדולה ובה תושבים רבים. אלה גם מיצרים כמויות גדולות של אשפה הנאספת במתקני מזבלה ומחזור בפינות שונות בעיר, ובעיקר במתקן אשפה גדול המצוי במרכז קופנהגן. אדריכלים מקומיים הגו רעיון מבריק – להפוך הרי זבל ואשפה במתקן איסוף האשפה לאתר סקי לכל המשפחה. בעוד כשלוש שנים יפתחו בעיר שעריו של מתקן סקי אדיר, שאף מסתיר בתוכו מפעל ליצור אנרגיה מאשפה. המפעל הוא משרפה ענקית של פסולת שהופכת לאנרגית חום ליצור חשמל. על הר השלג או הר הזבל, בכתבה הבאה.

כתבה: רות גטריידה שבח.

 

 

גם לתושבי קופנהגן יהיה אתר סקי מרכזי.
גם לתושבי קופנהגן יהיה אתר סקי מרכזי.

העומדים בראש עיריית קופנהגן, ביקשו למצוא פתרון יצירתי למשרפת האשפה הענקית הנמצאת ממש בלב העיר העתיקה והתיירותית של קופנהגן. המשרפה מדיפה ריחות רעים ומרחיקה את המקומיים והתיירים שמדירים את רגליהם מהמקום.

 

לצורך כך נערכה תחרות בין משרדי אדריכלים שונים במטרה למצוא פתרונות יצירתיים להר הזבל ולמשרפת האשפה הענקית שבמרכז העיר.

חברת האדריכלים שזכתה בתחרות, הציעה "להחביא" את המפעל בתוך הר אדיר שיהיה עשוי כולו מחומרים פלסטיים קשיחים. על ההר יבנו מגלשות מיוחדות אשר יאפשרו לגלוש עליהם גם בימי הקיץ וגם בימי החורף המושלגים.

  

הידעת?

אתר "חירייה" באזור המרכז היה אתר פסולת גדול. ריחות רעים ומזיקים היו נפלטים ממנו תדיר. עד שהתקבלה החלטה להפוך את אתר האשפה הגדול לפארק פורח שילמד את המבקרים בו על חשיבות ההגנה על הסביבה ועל חשיבות המחזור של מרכיבים שונים באשפה ובפסולת שאנו מייצרים. מהר של זבל הפכה חירייה להר פורח.

 

 

כך יראה אתר הסקי החדש בקופנהגן.
כך יראה אתר הסקי החדש בקופנהגן.

 

המשימה איננה פשוטה. קופנהגן כפי שצוין, מישורית ושטוחה, או כדברי האדריכלים המתכננים שאמרו על העיר שהיא: "שטוחה כמו פנקייק". האתגר ההנדסי, אם כך, הוא יוצא דופן - לבנות הר ענק ובתוכו משרפה שתשרוף את האשפה לשם יצירת אנרגיה, בתוך כך תקטין את כמות הפסולת מצד אחד, מן הצד השני, תהווה מרכז סקי לתושבים ולתיירים הרבים המגיעים לבקר את העיר היפה.

 

מבט על העיר קופנהגן.
מבט על העיר קופנהגן.

 

 

אם יצליחו האדריכלים במיזם יהיה לתושבי קופנהגן הר ענק במרכז עירם שיאפשר להם לעשות סקי בחורף המושלג וליהנות מגלישה גם בקיץ. עד עתה תושבי העיר שרצו לעשות סקי נאלצו לצאת מדנמרק ולעשות סקי באתרים המושלגים של שבדיה או בשווייץ.

תושבי העיר גם ירווחו פתרון מצוין לאשפה הרבה הנאספת בעירם מדי יום ויקבלו גם מקור נוסף לאנרגיה.

  

הידעת?

על-פי הנתונים שפורסמו ע"י המשרד להגנת הסביבה, אדם ממוצע בישראל מייצר מדי יום 2 ק"ג של פסולת. כלל אזרחי המדינה מיצרים יותר מחמישה מליון טונות של אשפה מדי שנה.

 

 

הר מפלסטיק

ההר המלאכותי יבנה מפלסטיק ממוחזר, והוא יכיל חלונות ופתחים רבים, כך שבשעות הלילה אפשר יהיה לראות בתוכו את המפעל בפעולה. ההר יראה כמו מגלשה ענקית. בימי הקיץ ניתן לגלוש עליו כיוון שהוא עשוי חומר דמוי שלג, ובימי החורף, כשהוא מתכסה בשלג אמיתי, המגלשה הופכת לאתר סקי ממש, בו יוכלו לבלות תושבי העיר ותיירים אפילו בלי לצאת מהעיר, לקיים תחרויות סקי ולבלות בדרך שמעולם לא חוו בעיר דמוית "הפנקייק".

 

הר הזבל של חירייה.
הר הזבל של חירייה.

 

למה לשרוף בכלל זבל?

יותר ממחצית מהזבל שמיוצר בקופנהגן משמש ליצירת אנרגיה: לוקחים את הזבל האורגני למפעל גדול ובו שורפים את הזבל ומייצרים ממנו חום המשמש ליצירת חשמל.

תושבי קופנהגן בעלי מודעות רבה לנושא המחזור. הם טורחים להפריד בין זבל אורגני לחומרים אחרים מה שמאפשר למפעל לקבל אשפה ממוינת ולהקטין את עלויות המיזם האדיר. במיזם דוגמת זה נדרש שיתוף פעולה מלא בין תושבי העיר שממיינים את האשפה לאנשי המפעל בו נדרשת כמות זבל אורגני רבה לשם יצירת חום מספיק ליצור חשמל. שיתוף פעולה כזה טוב לכל הצדדים.

 

המפעל המעשן

מתכנני הר הסקי מבקשים גם לחנך לשמירה על הסביבה ולהגברת המודעות לשימוש בחומרי מחזור, לכן, הם מציעים שהמפעל יעשן...מה זאת אומרת? בתהליך השריפה יש פסולת שיוצאת דרך ארובת ענק. במבנה החדש יפלט עשן המכיל פחמן דו חמצני אך אינו מזהם בצורה של טבעות עשן. כך, שכל פעם שיצטבר טון של פחמן דו חמצני, תופרח לאוויר טבעת עשן גדולה, ואפילו ניתן יהיה להאיר אותה בלילה בצבעים מיוחדים. טבעות העשן יסמלו לתושבים את החשיבות שבמציאת פתרונות למחזור, ליצירת אנרגיה מחומרים זמינים כדוגמת זבל אורגני ובעיקר לשמירה על הסביבה שלנו.

 

מה דעתכם על הפתרונות היצירתיים בקופנהגן? האם גם לכם יש רעיון ליצירת מתקן מיוחד שישלב שמירה על הסביבה, אנרגיה ופעילויות כיפיות? כתבו לנו אולי אחד מהרעיונות שלכם "יתגלגל" לאחד מהיזמים או קובעי המדיניות בישראל.


úâåáåú ìëúáä
רעיון יצירתי (רותם 25.01.2015)
לבנות מזחלת סקי שעשויה ממתכת ממוחזרת
בשיתוף חדשות הילדים
סביבות
על האתר
כלים
שתפו
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!