על הגובה > חדר החדשות > חברה וכלכלה > שותים מים

שותים מים

פורסם בתאריך: 8/7/2012, מאת אלינור דורי
שותים מים

בריא לשתות מים

לאורך השנים התרגל האדם לשתות פחות ופחות מים. כיצד זה קרה? אנשים עובדים פחות בחוץ ויותר במשרדים ממוזגים, ותחושת הצמא פוחתת. אלא שהצורך האמִתי של הגוף בכמות מים גדולה לא השתנה לאורך ההיסטוריה, וכך קורה היום שאנחנו שותים רק כשאנחנו מרגישים צמא או יובש בפה, כשבעצם הגוף זקוק להרבה יותר מים. על החשיבות שבהקפדה על שתיית מים, בכתבה הבאה.

מאת: אלינור דורי

 

מים זכים – כדאי להקפיד על שתייה של כ־9 כוסות מים ביום. בימים חמים וכאשר עושים פעילות גופנית חשוב להקפיד לשתות מים גם כשלא חשים צמא.
מים זכים –
כדאי להקפיד על שתייה של כ־9 כוסות מים ביום.
בימים חמים וכאשר עושים פעילות גופנית
חשוב להקפיד לשתות מים גם כשלא חשים צמא.

הסיפור של עמית

בקיץ שעבר בילה עמית עם משפחתו בברֵכה העירונית. עמית אוהב מאוד מים ותמיד שמח להשתכשך בים ובברֵכה. הוא בילה שעות רבות במים, שיחק בכדור, קפץ מן המקפצה והתחרה בשחייה עם חבריו. לאחר שחזר לביתו הרגיש לפתע סחרחורות ובחילות הדופק שלו הואץ והוא נאלץ לשכב במיטתו. למחרת הלך עמית עם אמו לרופא. הרופא בדק את עמית ואמר לו שהוא סובל מהתייבשות עקב מחסור במים בגוף. עמית הופתע מאוד, שכן, זכר שביום האתמול בילה שעות רבות במים ואף סיפר לרופא שהוא ילד אחראי, ושתמיד כשהוא מטייל בטבע ביום חם, הוא זוכר לשתות הרבה מאוד מים. הרופא חייך וסיפר לעמית שגם כשנמצאים במים, מוכרחים לשתות הרבה מים. כי המים אינם נכנסים לגוף, והרי ידוע שהגוף שלנו חייב תמיד שנשקה אותו במים. אם לא יהיו בגוף מספיק מים, אנחנו עלולים להתייבש.

 

הידעת?

התייבשות היא מצב של מחסור בנוזלים בגוף. על מנת שהגוף יוכל לתפקד היטב, חייבים להיות בו כל הזמן 70% נוזלים. אם הגוף אינו מקבל את כמות המים שהוא זקוק לה, אנחנו עלולים לחוש כאב ראש, סחרחורת, עייפות, אבדן תיאבון, תחושת חום, יובש בפה וחוסר ריכוז.

 

מים=חיים

המים הם החומר החשוב ביותר לכל היצורים החיים על פני כדור הארץ, ושתייתם הכרחית לקיומם של בני האדם, בעלי החיים והצמחים. המים תופסים כ־60 אחוזים ממשקלו של האדם וממלאים תפקידים חיוניים בגופנו: מים נמצאים בתאי הגוף ושותפים לתהליכי החיים, הם עוזרים לשמור על טמפרטורת הגוף שלנו, הם מובילים את המזון והחמצן הנכנסים לגוף ומועברים לכל איברי הגוף, הם עוזרים לסלק את חומרי הפסולת שהגוף מייצר ועוד תפקידים חשובים רבים.

 

מים זכים – פרודה של מים מורכבת משני אטומי מימן(H2) ואטום אחד של חמצן (O) או בקיצור H2 O
מים זכים – פרודה של מים מורכבת משני אטומי מימן(H2) ואטום אחד של חמצן (O) או בקיצור H2 O

 

הידעת?

כיצד אנחנו יודעים שבכוכבי לכת רבים בגלקסיה שלנו לא ייתכנו חיים? מאחר שאם אין בהם מים, לא יתאפשרו עליהם חיים של יצורים חיים. הימצאות מים בכוכבי לכת אחרים היא תנאי הכרחי ומרכזי להיתכנות של חיים בהם.

 

הגוף מקבל מים כאשר אנחנו שותים, ומאבד אותם במגוון דרכים: בהפרשות הגוף, בהזעה, בהקאות ואפילו בנשימה – שמתם לב לאד שעולה מן הפה ביום קר? נשפתם פעם על החלון וראיתם את דוק טיפות מים המצטבר עליו? אמנם הגוף יודע להגן על עצמו מפני התייבשות דרך תחושת הצמא, אך ישנם מצבים שהגוף אינו מתריע על ירידה בנוזלים. האדם אינו מודע לכך ולאט־לאט כמות הנוזלים בגופו פוחתת עד לסכנה של התייבשות.

מכיוון שאי אפשר להתבסס על האיתות של הגוף, חשוב מאוד לשתות גם אם לא מרגישים צמא.

 

הידעת?

העור העוטף את גופנו מונע יציאה של מים. אמנם מעט מים יוצאים דרך שכבת העור באמצעות הזיעה, אך פגיעה ממשית בשלמות העור, כמו כווייה, עלולה לגרום לאבדן מים גדול מאוד.

 

מדוע בימינו אנשים שותים פחות מים?

לאורך השנים, הורגלנו לשתות פחות ופחות מים. כיצד זה קרה? אנשים עובדים פחות בחוץ ויותר במשרדים ממוזגים, ותחושת הצמא פוחתת. אלא שהצורך האמתי של הגוף בכמות מים גדולה לא השתנה לאורך ההיסטוריה, וכך קורה היום שאנחנו שותים רק כשאנחנו מרגישים צמא או יובש בפה, וזה לא קורה הרבה, כשבעצם הגוף זקוק להרבה יותר מים.

 

הידעת?

הגוף מקבל מים גם מן המזון שאנו אוכלים ובעיקר מפֵּרות וירקות. במלפפון יש כ־95% מים ובתפוז יש כ־87%. לכן לצד שתיית מים יש להקפיד לאכול גם פֵּרות וירקות – מה יותר טעים בקיץ מאבטיח עסיסי?

 

טיגריס שותה מים – מים הם תנאי לקיום החיים של כלל היצורים החיים בעולם.
טיגריס שותה מים – מים הם תנאי לקיום החיים של כלל היצורים החיים בעולם.

 

היזהרו שלא להגזים בשתייה

חייבים לזכור שגם הגזמה בשתיית מים היא מסוכנת. אם שותים יותר מדי מים, הגוף עלול להיכנס למצוקה ולחלות במחלה שנקראת "הרעלת מים". לכן, חשוב לזכור שכמות המים שילדים כמוכם צריכים לשתות ביום היא 7 – 9 כוסות מים ביום. מובן שאם אתם מבלים בחוץ בפעילות גופנית כמו משחק, שחייה או טיול, רצוי לשתות יותר מים.

 

הידעת?

מידת השתייה הנכונה נקבעת בהתאמה למשקל הגוף ולא לגיל.

 

בבית, הקפידו לשים לידכם כוס מים, קנקן מים או בקבוק מים, וכך לא תשכחו לשתות מים גם שהגוף אינו מאותת לכם על צמא.
בבית, הקפידו לשים לידכם כוס מים, קנקן מים או בקבוק מים, וכך לא תשכחו לשתות מים גם שהגוף אינו מאותת לכם על צמא.

 

במגוון הפעילויות שמצפות לנו בחופש הגדול בקיץ, נזכור כולנו לשתות יותר מים ממה שאנחנו מרגישים שאנחנו צריכים. כשמטיילים או משחקים בחוץ, כשמבלים בים ובברֵכה, כשיושבים בפינת היצירה בקייטנה ואפילו כשיושבים בבית וקוראים ספר – תמיד חשוב שיהיו בהישג ידנו מי שתייה – בכוס, בבקבוק או במכל אחר.

 

קיץ נעים, צונן ובטוח!

 

• אנו ממליצים להיכנס לאתר בו"ם – בריאים ומאושרים.


úâåáåú ìëúáä
מים עוזרים לנו ליחיות (איגור 27.09.2014)
מים תמיד עוזרים לנו ליחיות ולקרר את הגוף לא להזיעה ומים ממש חשובים בקיץ כי בקיץ ממש חם ואים לא נישתה מים אנחנו ניתיבש ונמות
מים באמת חשובים (אביעד 10.02.2013)
חשוב מאוד לשתות מים
המים בגופנו (טוהר 10.02.2013)
איזה מגניב ש 70 אחוז מהגוף שלנו מים כתבה ממש מגניבה
מים עוזרים לנו לחיות (אביעד 07.02.2013)
מים עוזרים לנו לחיות אז כדאי לשתות אותם
טוהר (טוהר 24.10.2012)
את שאלה שלוש לא הבנתי
מדוע חשוב לשתות מים (אביחי 23.10.2012)
צריך לשתות מים
שתית מים (יאיר 23.10.2012)
היה הרבה ליקרוא אבל זה חשוב
מים (רוני 23.10.2012)
ממש מועיל ועוזר לנו ללמוד על המים
אנכנו חיים (מעין 23.10.2012) (ì"ú)
אנחנו חיים על מים (מעין 23.10.2012)
הכתבה מעניינת ומלמדת באמת חשוב לשתות מים ובמיוחד בקיץ שחם מים חשובים יותר מאוכל
שותים מים (אורי 23.10.2012)
כדי שלא נתיבש ולא נקבל כאב ראש
למה חשוב לשתות מים (מור 23.10.2012)
הגוף שלנו צריך הרבה מים כדי לחיות, כי הוא צריך הרבה נוזלים. לכן כשחם אתה צמא שלא תתייבש.
שותים מים (אורי 23.10.2012)
המורה סליחה על הקובצ הראשון אבל הבנתי שצריח לישתות 7עד9 כוסות מים ילדים שלא שתים הרבה מים (כמוני) אניממליץ לכל ילד בעולם לשתות הרבה מים! ואני לוקח על הצמי אחריות ולשתות הרבה מים באתר בו''ם ערכתי פעילות בנוסה פרמידת המזון תודה!!!! אורי
תרגיל (רעות כ 23.10.2012)
התחברתי
בקבוק אישי (מיאל 30.07.2012)
יש לי בקבוק אישי אקולוגי עםתמונה שלי ומאז כיף לשטות ולא שוכחים כמו לפני
מים (ארנון 21.07.2012)
יש עכשיו קיץ ובקיץ חשוב לשתות הרבה מאוד מים ומומלץ מים קרים בקיץ חם אז תלבשו כובע ותישבשו חולצה עם שרבולים קצרים ומיכנסיים קצרים ולבשו סנדלים ללא גרביים
מה שאני עשיתי כדי שישתו יותר מים (ריקי 11.07.2012)
בבית (הילדים ובעלי)- הזמנתי מתקן מים ושמתי שיהיה נגיש וקל להגיע, הילדים שותים יותר עכשיו וגם כשיוצאים הם יכולים למלא לעצמם בקבוק
אמא שלי כל הזמן אומרת לשתות לשתות לשתות.. (גלי 09.07.2012)
כי כשנמצאים במזגן לא מרגישים צמאים אבל הגוף עדיין צריך מים. מאז שהתקינו לנו מעמד בבית זה הרבה יותר זמין אז שותים יותר.
כתבה מעולה (רקפת 08.07.2012)
הדפסתי ושמתי על המקרר, שהילדים יראו :) עוד טיפ שאני יכולה להוסיף בעצמי - מאז שהתקנו מיני בר בבית הילדים שותים יותר, כי הם נהנים לשתות מהמתקן וזה יותר טעים להם. חוץ מזה שהוא ירוק ויפה וזה מושך אותם (זה אחד מסדרה שאפשר להחליף את הפנאלים עם הצבעים)
בשיתוף חדשות הילדים
סביבות
על האתר
כלים
שתפו
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!