על הגובה > חדר החדשות > מדע ומחשבים > פלישת המדוזות

פלישת המדוזות

פורסם בתאריך: 25/7/2012, מאת לירון נחמיה
פלישת המדוזות

מדוזות מציפות את החופים

מה משותף לחוטית נודדת, לקסיופאה, לפילוריזה נקודה ולכוכבנית? כולם שמות של מדוזות, שנעשו הכוכבות של הקיץ הלוהט בארצנו. נחילי המדוזות המציפים את החופים כבר תפסו להם מקום של כבוד במהדורת החדשות, ובתחזית מזג האוויר אנחנו מקבלים עדכון על כמות המדוזות בחופים. איך יצור דמוי ג'לי יכול להסב כאב רב? מה עושים אם נצרבים? אילו עוד נזקים המדוזות גורמות? ואיזו תועלת אפשר למצוא בהן? קראו את הכתבה הבאה ותגלו!

מאת: לירון נחמיה

 

סיפור שמסתיים בצריבה

החום הלוהט של הקיץ הריץ את מיכאל וחבריו אל הים, אל הקרירות הנעימה והמרעננת של המים שהם אוהבים כל כך להשתכשך בהם. הם היו מוכנים היטב: מרחו קרם הגנה, לקחו אִתם מים ושמשייה ואפילו אבטיח קר ומתוק. הם הגיעו אל החוף, חיש קל פשטו את את הבגדים ורצו אל בינות לגלים. אך לא עברה דקה, ומפיו של מיכאל נמלטה זעקה: "אַיי! שורף! אנשים נקבצו סביבו ומיד הבינו: מיכאל נצרב ממדוזה.

 

הידעת?

מקור השם מדוזה הוא דמותה של מדוזה מן המיתולוגיה היוונית, שלראשה היו נחשים מתפתלים במקום שֵׂער. המילה מדוזה ביוונית משמעה: שומרת, מגִנה.

 

מדוזה שנפלטה לחוף
מדוזה שנפלטה לחוף

 

מהי מדוזה?

המדוזה היא בעל חיים ימי המשתייך למשפחת הצורבניים, שגם האלמוגים ושושנות הים משתייכות אליה. ייחודה של המשפחה הזאת הוא בזרועות שבהן תאים צורבים, המשמשים להגנה ולציד טרף. המדוזות ניזונות מזואופלנקטון, מדגיגים ומדגים קטנים שהן לוכדות בין זרועות הציד שלהן. הן צורבות את הטרף שלהן בעזרת החומצה שגופן מפריש ואז מעבירות אותו אל מערכת העיכול שלהן.

 

הידעת?

כל תא צורב של מדוזה מכיל קוץ ארוך וחלול שמחובר לשלפוחית המכילה ארס. כשהתא מגורה, הקוץ פורץ החוצה ופוצע את הקרבן, ודרכו הארס הצורב מוזרק. מדוזות מסוגים שונים נבדלות זו מזו ברמת הצריבה והגירוי שהן יוצרות בעור האדם.

 

אורליה כחולה
אורליה כחולה

 

זהירות, מדוזה!

כפי שאתם ודאי יודעים, כאשר נוגעים במדוזה היא מפרישה ארס שגורם לצריבה לא־נעימה. ואולם הנזקים שהמדוזות גורמות אינם מסתכמים בכך: המדוזות מתחרות עם דגים על מקורות המזון ועלולות לגרום להיכחדותם של דגים הניזונים מפלנקטון וכן לסתימת רשתות הדיג ולפגיעה בפרנסתם של הדייגים. נחילים גדולים של מדוזות עשויים לגרום נזקים כבדים לתחנות כוח ולמתקני התפלה כיוון שהמדוזות חוסמות את הצינורות והמסננים וסותמות אותם. לדוגמה, בשנה שעברה נאבקו עובדי חברת החשמל בפינוי מאות טונות של מדוזות שחסמו את מסנני השאיבה בתחנת הכוח בחדרה.

 

 

הידעת?

גופן של המדוזות עשוי מ־95% מים. לשם השוואה, אחוז המים בגוף האדם הוא כ־70%. גודלן משתנה מאוד: מדוזות קטנות גודלן כאצבעון ואילו אורך זרועותיהן של מדוזות ענק עשוי להגיע לכשלושים מטרים!

 

תועלת ממדוזות

יש כאלה שמצליחים לנצל את המדוזות לעסק כלכלי רווחי – כמובן אחרי שנטרלו את הארס שלהן. בתרבויות אחדות המדוזות נחשבות מזון בריאות מזין ודיאטטי, ואפשר למצוא בהן מדוזות בתפריטי שפים במסעדות דגים ומעדני ים. יש המייחסים להן סגולות רפואיות כגון הפחתת לחץ דם והקלה בדלקות פרקים והן נמצאות גם בשימוש בתעשיית הקוסמטיקה – לריכוך העור ולטיפול בכוויות.

 

הידעת?

שלא כמו לדגים, למדוזה אין זימים והיא נושמת בעזרת תהליך דיפוזיה: החמצן עובר מן הסביבה החיצונית אל תוך גופה של המדוזה דרך השכבה החיצונית של הגוף שלה.

 

הנומרה – ממיני המדוזה הגדולים בעולם, שעשויה להגיע למשקל של כמאתיים קילוגרם ולקוטר של שני מטרים
הנומרה – ממיני המדוזה הגדולים בעולם, שעשויה להגיע למשקל של כמאתיים קילוגרם ולקוטר של שני מטרים

 

חשוב לדעת שגם פגרי מדוזות שנסחפו אל החוף עלולים לגרום לצריבה ולכן יש להתרחק גם מהם. במקרה של צריבה יש לשטוף את אזור הצריבה במים מלוחים או בחומץ. אנו מאחלים לכולם רחצה נעימה ונטולת היתקלויות עם מדוזות. אם יש לכם סיפורי מדוזות מעניינים, שתפו אותנו.

 

• נתקלתם במדוזה? תוכלו לדווח על כך באתר המדוזות הראשון בישראל - כאן!


úâåáåú ìëúáä
מעולה! ( 11.06.2015)
מדהים!
בשיתוף חדשות הילדים
סביבות
על האתר
כלים
שתפו
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!