על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > החוף כסביבת חיים

טיול בחופי ישראל

   
ים, יבשה וחיים - נפגשים בחופים
במקום שבו נפגשת היבשה עם הים, נפגשים גם מיני יצורים חיים ייחודיים ונפגשים גם אנחנו, בני האדם – חיים, יוצרים, מבלים ונופשים.
רובה של האוכלוסייה במדינת ישראל (כ-70%) חיה לאורך החוף. אנחנו מעצבים את סביבת החוף על פי צרכינו ועל פי אורח החיים שלנו: בונים בתים למגורים, מקימים מפעלים ומוסדות, סוללים כבישים ועוד. יחד עם זאת, אנו חולקים את הסביבה הזו גם עם דיירים אחרים, שזהו בית הגידול שלהם: אלה הם בעלי החיים והצמחים החיים באזורי החולות, הקרקעות, הסלעים ומצוקי הכורכר שבחוף.


יופי של חוף!
צילום: גידי בטלהיים, המשרד להגנת הסביבה

רצועת החוף של ישראל משתרעת ממצוקי ראש הנקרה בצפון ועד רצועת עזה בדרום – כ-195 ק"מ לחוף הים התיכון. אזור זה משופע בנופים מגוונים, באתרים היסטוריים, במגוון ביולוגי עשיר ובחול ים. חופי מפרץ אילת גם הם משאב טבע נדיר וייחודי, אורכם כ-14 ק"מ.

התבוננו במפה של קו רצועת החוף של ישראל - ממצוקי ראש הנקרה בצפון ועד לרפיח שבדרום (בלחיצה על התמונה תקבלו תמונה מוגדלת, שאותה תוכלו להדפיס).

כעת, נסו להעביר את אצבעכם ב"טיול" דמיוני לאורך החוף.
מה המרחק של המקום שבו אתם מתגוררים משפת הים? אילו מקומות לאורך הים אתם מכירים? מהם אותם מקומות: חופי רחצה, טיילת, שכונת מגורים, מפעל או תחנת כוח, אתר היסטורי, מוסד לימודים...?
סביבות
על האתר
כלים
שתפו