על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > פגיעה בחופים

פגיעה בחולות

 


האם "כחול אשר על שפת הים" זה באמת כל כך הרבה?"שעון החול" הולך ואוזל


במשך אלפי שנים נשמר האיזון בין כמויות החול שהגיעו לארץ (באמצעות זרמי הים והגלים מאזור הדלתא של נהר הנילוס שבמצרים), לבין כמויות החול שהוסעו מחופי הארץ על ידי הגלים והרוח. אולם פעילות האדם במאה השנים האחרונות מפרה את האיזון וגורמת לפגיעה במאזן החולות בארץ. ובמילים אחרות: פעילות האדם גורמת להפחתה בכמויות החול בחופים.

מי פוגע במאזן החולות?
אנחנו, בני האדם, פוגעים במאזן החולות בחופי הים בשתי דרכים:

 1. כורים חול לצורכי בנייה - החול הוא מרכיב חשוב בתעשיית הבנייה ולכן כורים חול לתעשייה זו. בשנת 1965 נחקק החוק האוסר על כריית חול מחופי הארץ, אך עד אז איבדנו כ-10 מיליוני מטרים מעוקבים של חול מחופי הארץ.


  פגיעה מכריית חול בחולות אשקלון

  קטעי חוף רבים נפגעו קשות ולא השתקמו עד היום. גם כיום נמשכת כרייה לא חוקית של חול בחלק מהחופים.
 2. בונים מבנים ימיים לאורך החוף - לאורך חופי הארץ נבנו יותר מ-50 מבנים ימיים, כגון: נמלים, שוברי גלים, מעגנות (מרינות), הבולטים מקו החוף לתוך הים. מבנים אלו עוצרים את תנועת החול צפונה ומעכבים אותה. כתוצאה מכך מצטברות כמויות גדולות של חול מדרום למבנה ואילו מצפונו נוצר מחסור בחול.
  והבעיה הולכת ומחמירה: בישראל מתכננים לבנות עוד מעגנות, עוד שוברי גלים ואפילו איים מלאכותיים! אלה עלולים להחמיר את הבעיה עוד יותר ואפילו לגרום להיעלמות החוף באזורים מסוימים!
הנזקים שנגרמים כתוצאה מאובדן החול
 • מצוקי החוף - הירידה בכמויות החול המגיעות אל החוף גורמת להצרה של רצועת החוף (בעיקר מחוף תל ברוך בצפון תל אביב ועד לחוף גבעת אולגה). החופים נעשו צרים עד כדי כך שגלי הים כבר מכרסמים את מצוקי הכורכר הסמוכים. הכרסום גורם להתמוטטות של המצוקים ומסכן גם את המבנים הבנויים עליהם.


  התמוטטות רכס הכורכר בחוף געש

 • החי והצומח בים ובחוף - חוף הים הוא בית גידול של מיני בעלי חיים רבים ושל צמחים. הפגיעה ברצועת החוף ובמצוקי החוף פוגעת בבית גידול זה וביצורים החיים התלויים בו לקיומם. למשל: צַבֵּי הים זקוקים לחוף החולי כדי להטיל בו את ביציהם.


  צבוני ים צעירים בוקעים מהקן החפור בחול.
  צילום: רשות הטבע והגנים

 • אתרים ארכיאולוגיים - בחופי הארץ מצויים אתרים ארכיאולוגיים רבים וחשובים. חלק מהם, למשל בהרצלייה (אפולוניה) ובקיסריה, נמצאים בסכנת הצפה וסחיפה על ידי הגלים, בגלל ההיצרות של רצועת החול.

 • חופי הרחצה - הפגיעה בחולות גורמת להיצרות רצועת החול, ולנופשים בחוף הים נותרת רצועת חוף צרה, מלאה בשברי סלעים ואבנים.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו