על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > תחבורה > הטיפול בנזקים מהתחבורה

תחבורה בת קיימא

להמשיך לנוע, לשמור על הקיים
דמיינו לעצמכם את התמונה הבאה בעיר עתידנית שאין בה מכוניות פרטיות:

 

 

 

 

 

בלב העיר הולכי רגל רבים, אנשים רוכבים על אופניים, מסיעים עגלות ילדים. אוטובוסים, רכבת תחתית וחשמלית מביאים נוסעים רבים ועוצרים בתחנות במרחק הליכה או רכיבה קצרה על אופניים ממרכז העיר.
למרחקים קצרים - אנשים הולכים ברגל או רוכבים על אופניים. למרחקים ארוכים - אנשים רוכבים על אופניים או הולכים ברגל עד לתחנות של התחבורה הציבורית - רכבות ואוטובוסים (או אמצעי תחבורה ציבורית אחרים).
אמצעי התחבורה השונים (ביבשה, בים ובאוויר) והתשתיות שלהם (כבישים, מסילות ברזל, מגרשי חניה, מעגנות, שדות תעופה ועוד) פוגעים באיכות הסביבה ובאיכות החיים שלנו. האם נוכל לוותר עליהם? מובן שלא! בלעדיהם לא נוכל לבצע פעילויות חשובות ולהגיע לשירותים חיוניים. אם כן, מה ניתן לעשות?

 

 תחבורה בת-קיימא
המושג "תחבורה בת-קיימא" מתאר מצב שבו אנו שומרים על היכולת שלנו להגיע ממקום למקום ביעילות ובקלות ולהשיג את השירותים הדרושים לנו, וגם שומרים על הסביבה ועל זכותם של הדורות הבאים ליהנות ממנה.

 

 

 

 ארבעת העקרונות של תחבורה בת-קיימא:

 

 

 

 • חשוב להגיע לשירותים החיוניים, ולא לנסוע.
  התנועה אינה המטרה שלנו. המטרה היא להגיע לאנשים ולפעילויות, והתנועה רק עוזרת לנו להשיג אותה. ביישובים שהשירותים והפעילויות שלהם מפוזרים, אנחנו נוסעים פעמים רבות יותר ולמרחקים גדולים יותר. כך אנו מבזבזים זמן וכסף, מזהמים את האוויר, ועוד.
  ריכוז של שירותים ופעילויות באזור אחד מקטין את התלות במכונית ואת מרחקי הנסיעה.
 • חשוב להניע אנשים ולא מכוניות.
  הנעת כלי הרכב אינה המטרה שלנו. המטרה היא שאנשים וסחורות יגיעו ממקום למקום, והנעת כלי הרכב עוזרת לנו להשיג אותה. אם נשתמש בתחבורה הציבורית במקום ברכב הפרטי, נחסוך אנרגיה (דלק) ונפחית את הפקקים ואת זיהום האוויר.

 

   
נסיעה ברכבת או באוטובוס חוסכת הרבה כלי רכב מזהמים על הכביש!
הצילום באדיבות רכבת ישראל

 

 

 

 

 

 • חשוב לפעול להקטנת הזיהום מכלי רכב.
  אחת ההשפעות הסביבתיות הבולטות של כלי הרכב היא זיהום האוויר. פיתוח של כלי רכב המשתמשים במקורות אנרגיה ידידותיים יותר, כמו גז טבעי וחשמל, עשוי להפחית את זיהום האוויר. כמו כן, חשוב לעודד את השימוש באמצעים טכנולוגיים המונעים את זיהום האוויר על ידי המכוניות.
  גם שינוי בהתנהגות שלנו יתרום להפחתה בזיהום האוויר מכלי הרכב. למשל: נקפיד על תחזוקה נכונה של הרכב, נימָנע מנסיעות למרחקים קצרים, נימָנע מהשארת הרכב בהילוך סרק כשאפשר לכבות את המנוע, ועוד.

       
         להגיע בבטחה לבית הספר באופניים או ברגל, 
         זה גם בריא וגם בר-קיימא!

 

 • המרחב העירוני שייך להולכי הרגל ולרוכבי האופניים.
  אמצעי התחבורה הבריאים ובני-הקיימא ביותר הם הליכה ורכיבה על אופניים. גם בעלי המכוניות הופכים להולכי רגל כאשר הם מחנים את רכבם. לכן חשוב לתכנן את היישוב כך שהולכי רגל ורוכבי אופניים יוכלו להגיע ממקום למקום בבטחה ובמהירות.

 

 

 

סביבות
על האתר
כלים
שתפו