תקציב המדינה
רגע – מה זה אומר שלמדינה יש תקציב? כיצד התקציב משפיע על החיים של כל אחד מאתנו? מי שומר על קופת המדינה? כל מה שרציתם לדעת על תקציב המדינה וקצת יותר.

בימים שלפני הגשת תקציב המדינה, עובדי משרד האוצר נתונים ללחצים בלתי פוסקים מצד משרדי הממשלה האחרים. מדי שנה משרד האוצר מגיש הצעה לתקציב לשנה הקרובה. פעמים רבות, כמעט כל משרדי הממשלה יצטרכו לקצץ בהוצאות שלהם בעקבות החלטת התקציב. השפעת הקיצוץ על חיי האזרח היא עצומה. אבל – בואו נלך צעד אחר צעד.
תקציב המדינה


למדינה יש תקציב! מה זה אומר?

לכל מדינה יש סכום כסף שהיא צריכה לחלק בין התחומים השונים. אפשר להשוות את תקציב המדינה לתקציב של משפחה, שצריכה לחלק את משכורות ההורים בין חינוך, הוצאות דיור ורכב, מזון ועוד.
תקציב המדינה קובע כיצד יחולק הכסף העומד לרשות המדינה בין משרדי הממשלה השונים. בתחילת כל שנה הממשלה קובעת תקציב חדש ועל פיו היא פועלת באותה שנה. לאחרונה, הועבר בארץ חוק חדש, יחיד מסוגו בעולם: תקציב המדינה יורכב פעם בשנתיים ולא מדי שנה.

תקציב המדינה

איך זה עובד?

פשוט מאוד. נחזור רגע לתקציב של המשפחה שלנו. ההורים מרוויחים משכורת, ולפי גובה המשכורת הם מחליטים מה לקנות במהלך החודש הקרוב. יש הורים המרוויחים כסף רב, והם יחליטו לקנות בית גדול יותר, שתי מכוניות או ללכת לסרט. יש הורים המרוויחים פחות כסף, ולפני כל הוצאה גדולה הם יבדקו קודם כל אם יש להם מספיק כסף.

דוגמה אחרת היא דמי הכיס שלנו. כמה מאתנו מקבלים דמי כיס קבועים מההורים. דמי הכיס הם התקציב שלנו. איננו יכולים לקנות כל מה שאנחנו רוצים בדמי הכיס. כמות הכסף שלנו היא מוגבלת, ואנחנו צריכים לעשות החלטות. לפני שאנחנו קונים משהו, אנחנו בודקים כמה כסף יש לנו, וכמה עולים הדברים שאנחנו רוצים לקנות. בסופו של דבר, אנחנו מחליטים מה חשוב לנו לקנות כבר בחודש הקרוב, ומה יכול לחכות לחודש הבא, או אפילו מה יכול לחכות עד שנהיה גדולים ורק אז נקנה אותו – כאשר יהיה לנו הרבה יותר כסף.

מאין מגיעות ההכנסות למדינה? המשיכו אתנו

סביבות
על האתר
כלים
יצירת קשר
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!