תקציב המדינה
האם אתם יכולים לנחש איזה משרד גורף את נתח התקציב הגבוה ביותר? ומי במקום השני? המשיכו לקרוא.

חלק גדול מאוד מהתקציב של מדינת ישראל מוקדש לנושא הביטחון. ישראל נמצאת במאבק יומיומי עם אויביה. ראשי הצבא מתנגדים תמיד לקיצוץ במשרד הביטחון ומזהירים שגורלה של ישראל תלוי בכך, ואולם – גם במשרד זה מקצצים, בטענה שהצבא אינו מתנהל ביעילות.

מטוס מול 2000 מורים

תקציב הביטחון הוא הסעיף התקציבי הגדול ביותר. בערך שישה עשר אחוזים מהתקציב עובר לביטחון. מדובר בנתח גדול. מדוע תקציב הביטחון הוא כה יקר? כאמור, מדינת ישראל נמצאת במאבק תמידי מול אויביה. לשם הגנה על האזרחים יש לבנות מקלטים מוגנים מטילים, להגביר את השמירה במרכזי הערים, לרכוש מטוסים וכלי נשק מתקדמים ועוד.
תקציב המדינה


עלות של מטוס קרב היא חמישים מיליון דולר, ששוויים מאה ושמונים מיליון שקל בערך. לדוגמה, בכסף הזה היה אפשר להעסיק יותר מאלפיים מורים חדשים במערכת החינוך. הממשלה היא שצריכה להחליט כמה כסף להקדיש לכל תחום. בהשוואה לתקציבים של מדינות אחרות, אנחנו מוציאים את חלק הכסף הגדול ביותר מהתקציב על ביטחון. במקום השני נמצאת יוון, שמוציאה (באחוזים) מחצית מהכסף על ביטחון.

החלטות של חיים ומוות

סעיף התקציב השני בגודלו הוא החינוך, ושוויו כעשרים וחמישה מיליארד שקל – כמעט מחצית מתקציב משרד הביטחון. מדי שנה המורים וההורים דורשים להגדיל את תקציב משרד החינוך כדי להגדיל את מספר הכיתות והמורים, כך שכל תלמיד יקבל יחס אישי יותר. השנה, הקיצוץ בתקציב החינוך חד וכואב, וארגוני המורים כבר הודיעו שישביתו את הלימודים עד שתוסר הגזרה.
ההחלטה על התקציב קשה וגורלית. זוהי החלטה שקובעת חיים ומוות של אנשים. לדוגמה, אם שר האוצר מחליט שתרופה מסוימת תהיה יקרה מאוד – אולי החולים במחלה הזאת לא יצליחו לשלם בעדה ולא יירפאו. לפני שנתיים וחצי החליטה הממשלה שלא לשלם בעבור התרופות של חולי סרטן המעי הגס. מי שלקה במחלה היה אמור לשלם תמורת התרופות מכיסו הפרטי. עלות התרופות הגיעה למאות אלפי דולרים. החולים מחו נגד החלטת הממשלה והפגינו, ובסופו של דבר הממשלה הסכימה לממן את התרופות שלהם.

סביבות
על האתר
כלים
יצירת קשר
תנאי שימוש|© כל הזכויות שמורות למדינת ישראל ולעמותת סנונית לקידום החינוך המתוקשב gov על הגובה!