על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אנרגיה > משאבי אנרגיה מתחדשים

אנרגיה מביומסה

  מה עושים עם השאריות?

מתנה מן החיים
בִּיוֹמָסָה היא שם כולל לחומר האורגני בעולם. כל חומר שמקורו בחי ובצומח, נכלל בביומסה. בחומר האורגני אצורה אנרגיה כימית, שמקורה באנרגיית השמש, שאותה קלטו הצמחים הירוקים. באנרגיה זו ניתן להשתמש כדי להפיק אנרגיה מצורות שונות.

להפיק אנרגיה מזבל
מקורות אנרגיה של ביומסה הם חומרים שאנו נוטים לראות בהם זבל, כגון: עצים מתים, גזם, שאריות מזון ואפילו צמיגים משומשים.

חומרים אלה, שבדרך כלל אף אחד לא מעונין בהם, יכולים לספק לנו חשמל, חום, דלק וקומפוסט לדישון. להפקת אנרגיה מהם יש יתרון חשוב: היא מפחיתה את כמות הפסולת, המיועדת להטמנה וחוסכת בשטח קרקע יקר.

איך ניתן להפיק אנרגיה מביומסה?
 1. פשוט, לשרוף אותה:
  את האנרגיה הכימית האצורה בביומסה ניתן להפוך לאנרגיית חום על ידי שרפה. שרפת ביומסה, למשל גזרי עצים, הייתה מקובלת אצל בני האדם במשך מיליוני שנים לצרכי חימום ובישול. גם כיום שרפת ביומסה היא מקור אנרגיה עיקרי לצרכים אלה באזורים בלתי מפותחים בעולם.

  לתהליך זה ישנם שני חסרונות עיקריים:
  • שרפה בלתי מבוקרת פולטת לאוויר חומרים מזיקים (תחמוצות חנקן, פחמן חד חמצני וחלקיקים).
  • כריתה של עצים לצורכי הסקה גורמת להכחדת יערות באזורים שלמים בעולם.


 2. לשרוף אותה במפעלים להפקת אנרגיה מביומסה:
  בתהליך זה אוספים ביומסה ממקורות שונים: פסולת עירונית, פסולת חקלאית, פסולת תעשייתית, בוצה ממפעלים לטיהור מי שפכים ועוד. את הביומסה שאספו מעבירים למתקן מיוחד להפקת אנרגיה מפסולת. שם היא נשרפת בתנאים מבוקרים, ואנרגיית חום נפלטת. אנרגיית החום מחממת מים, והקיטור שנוצר משמש להנעת טורבינות ליצירת חשמל.


  תחנת כוח המפיקה חשמל מפסולת

 3. להפיק ממנה ביו-גז:
  ביו-גז הוא גז מתאן, הנקרא גם גז מטמנות. הוא נוצר מאשפה המכילה חומרים אורגניים, שהוטמנה באדמה בתנאים ללא חמצן. האשפה המוטמנת תוססת ויוצרת גז מתאן. אמנם גז זה, הנפלט ממטמנות וממקורות אחרים, הוא גז חממה מזיק, אך אם נחדיר צינורות למטמנה ונאסוף את הגז, נוכל למנוע את פליטתו לאוויר ונוכל להשתמש בו כמקור אנרגיה מועיל להפקת חשמל.


  איסוף גז מתאן באתר הפסולת חיריה

  ניתן להפיק ביו-גז גם מהפרשות של בעלי חיים במשק החקלאי, ומכיוון שארצנו עשירה בפרות (ובהפרשותיהן...), פסולת זו יכולה להיות מקור אנרגיה חשוב. 4. להפיק ממנה דלק אלכוהולי:
  מביומסה, כמו מגידולי תירס, ניתן לזקק אלכוהול. האלכוהול, כגון כוהל אתילי (ספירט), יכול לשמש דלק לכלי רכב. דלקים אלכוהוליים מזהמים פחות את הסביבה ומפחיתים את השימוש בדלקים המבוססים על משאבי נפט מתכלים.

  מדוע שימוש בביומסה כמקור אנרגיה הוא ידידותי יותר לסביבה?
  • הביומסה היא מקור אנרגיה מתחדש (ולא מתכלה). פסולת נוצרת כל הזמן, וגם צמחים יכולים להתחדש במהירות רבה יחסית למשאבים מתכלים, כמו פחם ונפט.
  • אמנם תהליך הפקת האנרגיה מביומסה פולט פחמן דו חמצני לאוויר, שהוא גז חממה, אך גידול הביומסה (צמחים) צורך בעצמו פחמן דו חמצני, כך שבסך הכול אין גידול בכמות הפחמן הדו חמצני באטמוספרה.
  • לשימוש בביומסה ישנם יתרונות נוספים, שאותם מנינו קודם: הפחתת כמות הפסולת, הפחתת פליטת גזי חממה והפחתת פליטה של מזהמים לאוויר.


דוד שמש תחנת אוטובוס מחשבון כביסה כובע כביסה

סביבות
על האתר
כלים
שתפו