על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אנרגיה > משאבי אנרגיה מתחדשים

אנרגית רוח

  מה אפשר לעשות עם כוח הרוח?

הרוח שמניעה גלגלים
הרוח מניעה את צמרות העצים, מעיפה אבק וחול, מטלטלת את חלונות הבית – כל התנועות הללו קשורות לאנרגיה. רוח היא אוויר בתנועה, כלומר - אנרגיה. מקורה של אנרגיית הרוח הוא באנרגיית השמש. כיצד? - השמש מחממת אזורים שונים בכדור הארץ בעוצמה שונה. הבדלי הטמפרטורות גורמים לכך שבמקום מסוים יהיה אוויר קר יותר מאשר במקום אחר. האוויר הקר זורם לכיוון האוויר החם, וכך נוצרת רוח.

כיצד משתמשים באנרגיית הרוח?
את אנרגיית הרוח ניצלו כבר לפני אלפי שנים למטרות שונות: להנעת ספינות מפרש ולהנעת טחנות קמח, לשאיבת מים ולניסור עצים.כיום אנרגיית הרוח היא מקור האנרגיה החלופי המתפתח ביותר.
מאנרגיית הרוח ניתן לייצר חשמל במתקנים מיוחדים, הנקראים טורבינות רוח. אלה הן למעשה שבשבות משוכללות, שסיבוב כנפיהן מפעיל מְחוֹלֵל (גנרטור) המפיק חשמל.


טורבינות רוח ברכס חזקה ברמת הגולן
צילום: רון כץ

מהם היתרונות של השימוש באנרגיית הרוח להפקת חשמל?
  • הרוח היא מקור אנרגיה מתחדש, כלומר, אנו יכולים להשתמש באנרגיית הרוח שוב ושוב, והדבר לא ישפיע על כמות האנרגיה שתישאר.
  • הרוח אינה עולה לנו כסף!
  • הפקת אנרגיה מהרוח היא תהליך ידידותי לסביבה באופן יחסי: היא אינה פולטת מזהמים לאוויר ואינה יוצרת פסולת.
  • בעונת החורף, כשהביקוש לחשמל הוא בשיא, הרוח חזקה יותר וניתן להפיק ממנה יותר חשמל.


ומהם החסרונות?
  • אמנם הרוח היא חינם, אך הטורבינות - לא! יקר מאוד להקים חוות רוח ולרכוש טורבינות רוח.
  • כדי להפיק כמות מספקת של חשמל, יש צורך בטורבינות רוח רבות, המתפרשות על פני שטח גדול. לכך יש השלכה על הנוף ועל השטחים הפתוחים.
  • כמות האנרגיה שניתן להפיק מהרוח, ומחירה של אנרגיה זו, תלויות בעוצמת הרוח. ככל שהרוח חזקה יותר, ניתן להפיק ממנה אנרגיה רבה יותר, ומחירה יהיה זול יותר. הבעיה היא שעוצמת הרוח אינה קבועה. היא משתנה ממקום למקום, מעונה לעונה ומשעה לשעה. לכן, חוות רוח ניתן למקם בדרך כלל במקומות מסוימים, החשופים לרוח חזקה ויציבה.
  • חווֹת רוח הממוקמות באזורי נדידה של ציפורים, עלולות להיות מלכודת מוות לעופות הנודדים.


היכן בארץ מפיקים חשמל מהרוח?
בארץ יש מספר חוות רוח: ברכס חזקה שברמת הגולן מפעילים חוות רוח בעלת 10 טורבינות המספקות יחד כמות מועטה של חשמל (6 מגה וואט לשעה, כמות השווה לצריכת החשמל של כ-5000 משפחות). תחנות נוספות פועלות בקיבוץ אלוני הבשן ובמעלה גלבוע. חברת החשמל מתכננת הקמת שתי חוות רוח נוספות, בעלות הספק ייצור חשמל גבוה יותר, באזור רמת סירין (ממערב לכינרת) ובמעלה גלבוע. תפוקת החשמל בחוות שייבנו אמורה לספק את צרכיהן של הערים טבריה ובית שאן.

רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש בעצים הנעים ברוח.
נסו לדמיין ולספר סיפור על האיש או האישה שבמוחם עלה הרעיון להפיק אנרגיה מן הרוח ולהשתמש בה (למשל, לטחון קמח): איך עלה הרעיון ומה הם עשו.

ועוד, נסו לדמיין ולשחזר את סיפורו של האדם שהמציא את המפרש ו"רתם" את הרוח להנעת סירה בים.

דוד שמש תחנת אוטובוס מחשבון כביסה כובע כביסה

סביבות
על האתר
כלים
שתפו