על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אנרגיה > משאבי אנרגיה מתכלים

אנרגיה גרעינית

   האם אפשר "לרתום" פצצה?

"לאלף" את האטום
אנרגיה גרעינית? – לרבים מאתנו היא מזכירה פצצת אטום, הגורמת הרס וחורבן. אך ניתן לשלוט על הכוח הגרעיני ולהשתמש בו לצרכים מועילים וחיוביים, כגון הפקת חשמל. בארצות הברית למשל, מפיקים ממנה כחמישית (20%) מהאנרגיה החשמלית במדינה. בצרפת האנרגיה הגרעינית היא מקור אנרגיה חשוב עוד יותר - כ-80% מתצרוכת החשמל במדינה מיוצרים מאנרגיה גרעינית!


בתחנת הכוח הגרעינית מפיקים חשמל מאנרגיה גרעינית

את האנרגיה הגרעינית מפיקים מביקוע של גרעין אטום של מתכת הנקראת אורניום. האורניום משמש למעשה כחומר דלק בכורים הגרעיניים.

בפעולת הביקוע גרעין האטום מתפצל לגרעינים קטנים יותר ומשחרר כמות עצומה של אנרגיית חום. לשם השוואה: אם ניקח כמות זהה של אורניום ושל פחם - מביקוע האורניום נקבל כמות אנרגיה גדולה פי מיליון מזו שנוכל להפיק מהפחם!

אנרגיית החום הנפלטת בתהליך הביקוע הגרעיני משמשת בכורים הגרעיניים ליצירת קיטור ולהנעת טורבינות להפקת אנרגיה חשמלית - ממש כמו בתחנות כוח המונעות בפחם או בנפט.

מהם היתרונות של השימוש באנרגיה הגרעינית?
  • ניתן להפיק ממנה כמות גדולה מאוד של אנרגיה.
  • תהליך הפקת האנרגיה החשמלית בכורים הגרעיניים אינו גורם לפליטה של גז החממה פחמן דו חמצני, כמו בתחנות כוח המבוססות על דלקים מאובנים. לכן, הפקת אנרגיה חשמלית מאנרגיה גרעינית מפחיתה את השפעת האדם על אפקט החממה.
  • שימוש בדלק גרעיני כמקור אנרגיה מפחית את התלות שלנו בדלקים המאובנים (נפט, גז ופחם) ההולכים ומתכלים, ואת התלות שלנו במדינות השולטות על מקורות אנרגיה אלה.


ומהם החסרונות?
קראו על מקרה שקרה בכור הגרעיני בצ'רנוביל ועל תוצאותיו הקשות:

בשנת 1986 אירעה בכור הגרעיני בעיר צ'רנוביל (באוקראינה) תקלה חמורה. כתוצאה מהתקלה התפרק הכור, וכמות עצומה של קרינה רדיואקטיבית השתחררה.

הקרינה הרדיואקטיבית, שמקורה בכור בצ'רנוביל, הגיעה למרחק של אלפי קילומטרים וגרמה לפגיעות קשות בבני אדם, בחי ובצומח, ולזיהום הקרקע ומי התהום למשך עשרות שנים.

תקלות כגון זו שהתרחשה בצ'רנוביל, הן תסריט האימים של השימוש באנרגיה הגרעינית, והן הסיבה לכך שכיום בונים רק מעט כורים חדשים.

ועוד חיסרון: שימוש באנרגיה גרעינית יוצר פסולת גרעינית, שסילוקה והטיפול בה כרוכים בקשיים רבים.

דוד שמש תחנת אוטובוס מחשבון כביסה כובע כביסה

סביבות
על האתר
כלים
שתפו