על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > פגיעה בים

אנחנו משפיעים על הים

 
הסיפור העצוב על הטונה והדולפינים

הדייגים שצדים את דגי הטונה אמנם לא מתכוונים לכך, אבל בכל שנה אלפים רבים של דולפינים מוצאים את מותם בזמן הציד של דגי הטונה.

המדענים לא יודעים בוודאות מדוע נוהגים הדולפינים לשחות עם הלהקות של דגי הטונה. ייתכן שהסיבה לכך היא שגם הדולפינים וגם דגי הטונה ניזונים מאותו סוג של דגים, והם נהנים אלה מהשלל של אלה. התוצאה היא שבכל שנה עשרות אלפי דולפינים נלכדים ברשתות של דייגי הטונה ונחנקים למוות.בכוח ה"אכפת לי"
כמה אנשים שאכפת להם החליטו להציל את הדולפינים. הם לא יצאו באניות מלחמה כנגד הדייגים ולא הצמידו שומר ראש לכל דולפין ששוחה במים. השיטה שלהם הייתה פשוטה יותר: להסביר. כאשר סיפרו לציבור הרחב על הדולפינים, החליטו אנשים רבים נוספים שיש לעשות מעשה. "אם ציד הטונה פוגע בדולפינים", אמרו האנשים, "נפסיק לאכול טונה!" וכך היה. בעזרת ארגונים שונים, האנשים הטילו חרם על מוצרי הטונה. כתוצאה מהחרם, נאלצו חברות הדיג לשנות את שיטות הדיג שלהן באופן שלא יפגע בדולפינים. ביוזמת אותם ארגונים, חוקקו גם חוקים המגנים על כמה סוגים של דולפינים שנמצאים בסכנת הכחדה. אסור לצוד את הדולפינים הללו וגם אסור לקנות שום מוצר שקשור בהם.

רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש בקופסת שימורי הטונה שאתם קונים.
האם מופיע עליה הסמל שלמעלה? איך תוכלו לתרום למאבק להגנה על הדולפינים?
סביבות
על האתר
כלים
שתפו