על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > פגיעה בים

פגיעה ביצורים חיים

  דוגמה לפגיעה ביצור חי: הדולפין

סליחה, לא בכוונה...
האם השלכתם פעם שקית ניילון לים או על החוף?
אם במקרה תחשבו לעשות זאת – חשבו על הדולפינים!
שקית הניילון שהשלכתם עשויה להיראות לדולפין כמזון. אם יבלע אותה, עלולה מערכת העיכול שלו להיחסם והוא ימות מרעב.אלפי דולפינים מתים בכל שנה כתוצאה מזיהום הסביבה והימים ומדיג של דגי הטונה לתעשיית השימורים.

נראה כמו דג, שוחה כמו דג, אבל... לא דג!אמנם הדולפינים דומים בצורתם החיצונית לדגים גדולים, אך הם אינם דגים אלא יונקים ימיים, קרובי משפחה של הלווייתנים.

ישנם מינים שונים של דולפינים. דולפין מפורסם במיוחד הוא האורקה – הלוויתן הקטלן, גיבור הסרט "לשחרר את ווילי".

הדולפינים הם חיות נבונות מאוד, והם מסוגלים ללמוד במהירות. בדרך כלל הם חברותיים, אוהבים לשחק ועוזרים לחברים בצרה – לדולפינים אחרים ואפילו... לבני אדם. הם שחיינים וצוללנים מעולים ומבצעים פעלולים מרשימים, למשל: קפיצות גבוהות מעל המים. כל התכונות האלה עושות אותם לחביבים במיוחד עלינו, בני האדם.

אך לרוע מזלם של הדולפינים, בני האדם מנצלים את התכונות הטובות שלהם ומשתמשים ביצורים הללו, בין היתר במופעי בידור. תפיסתם של הדולפינים והחזקתם בשבי גורמות להם סבל רב.

דולפין "מקומי": דולפינן ים תיכוני
בישראל יש דולפינים בים סוף ובים התיכון. לאורך חופי הים התיכון של ישראל 250-25 דולפינים חיים דרך קבע, ועוד מאות דולפינים נודדים מזדמנים קופצים לביקור...
המין המצוי ביותר בחופי הארץ הוא דולפינן ים תיכוני, ואילו הדולפין המצוי מגיע לכאן לעתים נדירות יותר.
הביקור של הדולפינים בחופי הארץ אינו מוסיף להם בריאות... הם נפגעים מזיהום הים ומבליעה של פסולת מוצקה, ובעיקר – ניילונים וגושי קלקר.


זיהום עובר במארג המזון
בים שום דבר אינו הולך לאיבוד, גם לא הזיהום.
חומרים רעילים שמקורם בשפכי תעשייה וחקלאות (למשל מתכות כבדות וחומרי הדברה) עוברים במארג המזון שבים מן היצרנים אל הצרכנים ומתרכזים בגופם: האצות (יצרנים) קולטות את הרעלים המוזרמים אל הים ואף מרכזות אותם בגופן. היצורים שאוכלים את האצות – הסרטנים והדגיגים – סופגים גם הם את הרעלים האלה; בהמשך מארג המזון הדגים הגדולים, היונקים הימיים ועופות הים אוכלים את הסרטנים ואת הדגיגים, וביחד עם המזון סופגים את הרעלים, המתרכזים בגופם בכמויות גדולות.

הדולפינים הם טורפים הנמצאים במיקום גבוה במארג המזון ולכן סובלים במיוחד מזיהום הים. בגופם של דולפינים מתים התגלו ריכוזים גבוהים במיוחד של כספית ושל חומרי הדברה. חומרים אלו גורמים לדולפינים למחלות ופוגעים ביכולת הרבייה שלהם. הדולפינים – קורבנות זיהום הימים ופעילות האדם – מוצאים את מותם במספרים עצומים! מינים מסוימים של דולפינים הגיעו ממש עד לסכנת הכחדה.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו