על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > מסע מים אל ים

ים המלח

 

 

הים "הכי בעולם"!
מי אינו רוצה להרגיש "הכי בעולם"? "הכי מתוק" במים הכי מלוחים? "הכי שחיין" בתוך ים שאי אפשר לטבוע בו? הכי נמוך בעולם, מתחת לשמים הכי עבים?
אתם מוזמנים אל הים המלוח ביותר בעולם, אל המקום הנמוך ביותר בעולם, כ-400 מטר מתחת לפני הים. זהו ים המלח!הנוף המדברי הקסום, הים הכחול ואתרי הטיול, המרפא והנופש הייחודיים בים המלח שובים את לבם של תיירים ושל ישראלים רבים. ואכן, הודות ליתרונותיו התיירותיים של האזור, הוא אחד המוקדים המרכזיים של התיירות בדרום הארץ.אזור ים המלח הוא סביבת חיים למגוון רב של יצורים חיים. חלק מהם ייחודיים (אנדמיים) לאזור זה, וחלקם בסכנת הכחדה. אם טיילתם בנאת המדבר עין גדי, בוודאי נתקלתם ביעלים. ברחבי המזרח התיכון היעלים הם מין בסכנת הכחדה, אך כאן הם משגשגים. והאם שמעתם על הנמר במדבר יהודה? – זהו מין בסכנת הכחדה.

בסביבת ים המלח חיים גם מאות מינים של ציפורים, וביניהם הטריסטרמית, שמוצאה באזורים הטרופיים, והנשר, המצוי בסכנת הכחדה. נמצא כאן זוחלים, כגון: חרדון הצב, שזה לו בית הגידול הצפוני ביותר, ועוד שפע של צמחים ייחודיים, חרקים ועוד.

אוצרות טמונים בים
באופן לא מפתיע, בים המלח יש הרבה מלח... יש בו פי עשרה יותר מלח מאשר במי ים "רגילים".
מלח המאכל המופק מים המלח משמש, בין היתר, לפינוי שלגים מדרכים שנחסמו, לתעשיית מזון, לתעשיית נייר, לתעשיית צבעים, וכמובן – גם פה ושם – לטעם לסלט...אך לא רק מלח יש בים המלח. במימיו מומסים חומרים רבים וחשובים אחרים, כגון: אשלגן, ברום ומגנזיום. האוצרות הטמונים בים המלח קסמו לראשי הציונות כבר לפני שנים רבות.

ואכן, מן המפעל הראשון של "חברת האשלג" שהוקם בשנות ה-30 ועד היום התפתחה תעשייה ענפה מאוד בים המלח, והיא מפיקה מן הים ומייצרת חומרי גלם למגוון מוצרים. כך למשל: האשלגן משמש לייצור דשן לחקלאות; המגנזיום משמש לייצור לבנים חסינות אש, חומרי בידוד, תרופות ומזון לבעלי חיים; הברום משמש לייצור מוצרי קוסמטיקה, חומרי חיטוי ותרופות, וגם לייצור סרטי הצילום שהתיירים מנציחים עליהם את עצמם למזכרת, צפים על פני המים המופלאים של ים המלח...
סביבות
על האתר
כלים
שתפו