על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > פסולת ומחזור > טיפול בפסולת

הטמנה

  קבורת הפסולת באדמה

המוצא האחרון... דרך ללא מוצא
מי לא מכיר את חירייה, "הר הזבל" המפורסם, המקבל את פני הבאים לתל אביב?

אתר הפסולת חירייה

בעבר היו מאות "הרי זבל" כאלו פזורים ברחבי הארץ סמוך ליישובים. הרשויות המקומיות היו מפנות את הפסולת שלהן לאתרים אלה, והפסולת הייתה נערמת בהם וגורמת לזיהום הסביבה בפסולת.

בשנת 1993 החליטה ממשלת ישראל לסגור את כל אתרי הפסולת שאינם מוסדרים (ה"מזבלות"), ולהקים מספר קטן של אתרים מוסדרים. ואכן, מרבית המזבלות נסגרו ובמקומן נפתחו אתרים מוסדרים חדשים. אתר חירייה המפורסם נמצא כיום בתהליכי שיקום ומתכננים להפוך אותו למרכז של מיחזור, ואפילו... לשלב אותו בפארק הגדול במדינה - פארק איילון!


אתר פסולת משוקם בקלנסואה

אתרים להטמנת פסולת
איך בונים אתר מוסדר להטמנת פסולת?
כדי לצמצם ככל האפשר את הנזקים הסביבתיים שנגרמים מריכוזי הפסולת, מקימים את אתרי הפסולת במקומות מרוחקים מיישובים ובמקומות שאינם מסכנים מאגרי מים.

כדי לבנות אתר מוסדר להטמנת פסולת, חופרים בור גדול ואת הקרקעית שלו מכסים בכמה שכבות של חומרים. חומרים אלה יוצרים שכבה אטימה לנוזלים. שכבה זו מונעת מהנוזלים המזוהמים המגיעים מן הפסולת לחלחל בקרקע אל מי התהום ולזהם את הקרקע ואת המים.

אל קרקעית הבור שופכים שכבה של פסולת, ועליה מפזרים שכבה של קרקע, וכך הלאה.


מבנה אתר מוסדר להטמנת פסולת

שיטות לטיפול בפסולת באתרים מסודרים
  • מפרידים את הפסולת שמגיעה על פי סוגים וחומרים שונים, כגון: קרטון, פלסטיק, זכוכית, מתכות, חומרים אורגניים, חומרים מסוכנים ועוד. בדרך זו ניתן לטפל בפסולת ביתר יעילות.
  • מרסקים את הפסולת ודוחסים אותה כדי לצמצם את הנפח שהיא תופסת, וכך מקטינים את הפגיעה בנוף ובשטחים הפתוחים.
  • משתמשים ביצורים מיקרוסקופיים – חיידקים – כדי לפרק פסולת אורגנית כמו שאריות מזון, גזם עץ, קרטון וכדו': מכניסים את היצורים החיים הזעירים לתוך מכלים גדולים של פסולת אורגנית, ובתהליך ממושך הפסולת מתפרקת. בתהליכי הפירוק נוצר גז מתאן שניתן לנצל אותו לצורך הפקת אנרגיה.
אין מקום!
בישראל מטמינים את רוב הפסולת בקרקע (כ-80%), אך בכל שנה כמות הפסולת גדלה עוד ועוד, עד שכבר אין מקום להטמין אותה באתרים המוסדרים. זו אחת הסיבות לכך שעדיין משליכים חלק מהפסולת במקומות לא מוסדרים.

מדוע לא מקימים עוד אתרים מוסדרים במקומות חדשים? - תכניות כאלה קיימות, אבל ה"שכנים" שגרים קרוב למקומות החדשים, מתנגדים להקמתם (ובצדק...).

וגם אם יקימו אתרים חדשים להטמנת פסולת, בעיית המחסור במקום להטמנה לא תיפתר, כי כמות הפסולת ממשיכה לגדול.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו