על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > בעלי חיים > חיות מחמד

חתולים

 
מדוע קשה לאלף חתול?

 

הצייד הבודד

גם החתול הוא "בן בית" ותיק בסביבתו של האדם. משערים שביות החתולים החל לפני כ-5000 שנה. היה זה כשבני האדם גילו שהם יכולים לנצל את תכונות הציד של החתול ולהשתמש בו כדי להילחם במזיקים כמו עכברים. וכך זכו חתולי הבר לביות.
כידוע, קשה מאוד לאלף חתולים. הסיבה לכך היא שחתולים - בניגוד לכלבים - אינם חיים בלהקות, ולכן מטבעם הם דואגים לעצמם ואינם נוטים לציית.
לחתול יש יכולת מופלאה ללמוד דברים במהירות ולמצוא פתרונות לבעיות שונות. אמנם הוא פעיל מאוד, אך גם אוהב להתפנק - לנמנם בשמש, להתכרבל בכורסה ולהתמסר לליטופים.
החתולים מבלים זמן רב בליקוק גופם. כך הם מנקים את עצמם, כשהלשון המחוספסת משמשת להם מסרק. לליקוק יש עוד תפקיד: הוא מעלה את ריחו של החתול מן העור אל הפרווה, וריח זה משמש לזיהוי של החתול על ידי בני מינו.

 

החושים של החתול

 • חוש השמיעה - חוש השמיעה של החתול מפותח ורגיש ביותר, והוא מאפשר לחתול לשמוע צלילים גבוהים מאוד, שאדם אינו יכול להבחין בהם. כאשר חתול מקשיב לצלילים שמעניינים אותו (למשל, כשהוא עוקב אחר טרף), הוא מניע את אוזניו לצדדים. באופן זה הוא מאתר את הכיוון ואת המרחק שמהם הקולות בוקעים. תכונה זו עוזרת לו לצוד את טרפו גם בחשכה.
 • חוש הריח - חתולים מסמנים את שטח המחיה שלהם על ידי ריח. לכל חתול יש ריח מיוחד, וכאשר הוא מחכך פנים או גוף בעצמים שונים, הוא מסמן את הטריטוריה שלו, כדי שחתולים אחרים לא יפלשו לשטח שלו.
 • חוש המישוש- החתול חש כל נגיעה בעזרת השפם שלו. כאשר החתול מסתובב בחושך, הוא מרגיש בעזרת השפם אם הוא מתקרב לעצם כלשהו. כל גופו של החתול רגיש מאוד למגע, וזאת כנראה הסיבה לכך שהוא כל כך אוהב ליטופים.
 • חוש הראייה - עיניו של החתול מותאמות לראייה בלילה. באור חזק אישוניו מוצרים לפסים צרים, ובאור חלש הם מתרחבים. בעיניים של החתול יש שכבה מיוחדת המגבירה את האור הנכנס לעין פי 50! שכבה זו עוזרת לו לראות טוב בלילה, והיא זאת שגורמת לעיניו לזהור בחשכה.

 

שיווי משקל
לחתולים יש יכולת מופלאה לשמור על שיווי המשקל. אם חתול מועד ונופל מגובה רב, הוא מסוגל בדרך כלל לבצע סיבוב, לייצב את עצמו באוויר ולנחות עם הרגליים על הקרקע.

 

רבייה

 • ייחום - לחתולי הבר והרחוב יש מנגנון במוח אשר מזהה את התארכות היום בסוף החורף. בעונה זו המנגנון הזה מפריש הורמון אל השחלה, שגורם לייחום. אצל חתולי בר הייחום חל בסוף החורף, כדי שההמלטה תתרחש בקיץ, לאחר היריון שנמשך כחודשיים. לעומתם, אצל חתולי הבית המנגנון כבר מנוון, מכיוון שהם חיים בתאורה מלאכותית כל הזמן. לכן הייחום אצלם יכול להתרחש בכל אחד מחודשי השנה.
  החתולה מתייחמת לראשונה בגיל 11-5 חודשים, ומחזור הייחום נמשך כשבעה ימים. הסימנים לכך הם שינויים בהתנהגותה: היא מתפנקת יותר, מתחככת בעצמים ומייללת יללות רמות, כדי להודיע לזכרים שהיא מיוחמת. בתקופה זו החתולה מפרישה ריח חזק המושך את הזכרים.
 • היריון - לאחר הזיווג יתפתח היריון, שאצל חתולות הבית נמשך כ-63 ימים. ההיריון מתבטא בהשמנה ובהתפתחות עטינים. בתקופת ההיריון מומלץ להאכיל את החתולה במזון עשיר בחלבונים. לקראת סוף ההיריון החתולה תחפש מקום להמלטה, שיהיה סגור ומבודד.
 • המלטה והנקה - ההמלטה נמשכת מספר שעות, ואחריה חשוב מאוד שהאם תניק את גוריה. חלב ההנקה הראשונית מכיל ריכוז גבוה של נוגדנים, ובלעדיו אין לגורים סיכוי לשרוד. תקופת ההנקה נמשכת 8-6 שבועות. הגורים נולדים עיוורים, ועיניהם נפקחות לאחר 14 יום.
 • חתלתולים - כשהחתול נולד הוא אינו שומע, עיניו סגורות, ובפיו אין שיניים. אמו מנקה אותו מדי יום בלשונה המחוספסת. הגורים יונקים חלב מאמם, ולכל גור ישנה פטמה קבועה, שרק ממנה הוא יונק. בגיל 10 ימים עיניו נפקחות, והוא כבר מתחיל להתעניין בסביבה, אך עדיין מעביר את רוב זמנו ביניקה ובשינה.
  בגיל שלושה שבועות החתלתול שומע ומסוגל ללכת. הוא יוצא לטיולים קצרים להכרת הסביבה. בגיל חמישה שבועות מתחיל החתלתול לנקות את עצמו. שיניים בוקעות בפיו, והוא מתחיל להתעניין בבשר. בגיל שישה שבועות החתלתול מפסיק לינוק מאמו ומתחיל לאכול בשר. הוא משחק עם אחיו, בעיקר משחקי מלחמה וציד. בגיל שלושה חודשים החתול כבר כמעט בוגר.

 

 

סביבות
על האתר
כלים
שתפו