על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > בעלי חיים > חיות מחמד

שרקן

 
איך נטפל בחיית המחמד שלנו?

השרקן, ששמו ניתן לו על שום שריקותיו, מוכר לנו גם בשמות אחרים: "חזיר ים" ו"קביה". ומדוע השרקן שורק? זוהי דרכו להודיע לסביבה: "אני פוחד", "כואב לי" או אפילו "אני מאוד מתרגש!"

קל ונחמד לגדל שרקנים: הם רגועים, חביבים, נעים ללטף אותם והם שורקים בהתרגשות כשמתקרבים אליהם. שרקן הגדל בבית מתרגל בקלות לקולות הסביבה. הוא לומד מי מהקולות מבשר על מזון מתקרב: רשרוש של שקית חטיפים או קולה החרישי של דלת המקרר הנפתחת ונסגרת. ומה הוא עושה אז? שורק, כמובן!


שרקנים אינם נוהגים לטפס, ולכן אפשר לגדלם במכל פלסטיק ללא מכסה, בתנאי שדופנותיו חלקות, וגובהן 30 ס"מ לפחות. למרות ששרקנים אינם מטפסים, הם אוהבים מאוד ל"נדוד" למרחבים, ולכן רצוי לשחררם בבית מדי פעם.

שרקנים הם צמחוניים ואינם בררניים. הם אוכלים כמעט את כל סוגי הירקות, העלים ודברי המאפה, ואפשר גם להאכילם בכופתיות מיוחדות המתאימות לשרקנים.
אבל - חשוב לדעת! שרקנים אינם מייצרים ויטמין C. לכן, הם חייבים לקבל תוספת של ויטמין C במי השתייה שלהם או לאכול ירקות טריים עתירי ויטמין C, כמו ברוקולי או כרובית.

השרקנים מתרבים בקלות, והתנהגותם של הגורים מרתקת. הגורים, שזה עתה נולדו, כבר עוטים פרווה סמיכה, עיניהם פקוחות, פיהם מלא שיניים והם מתרוצצים לכל עבר.
אך שימו לב! שרקנים מגיעים לבגרות מינית כבר בגיל 4 שבועות! לכן, אם אין ברצונכם להגיע ל"התפוצצות אוכלוסין" של שרקנים בביתכם, יש להפריד בין הזכרים לנקבות כבר בגיל צעיר.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו