על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > בעלי חיים > חיות מחמד

כלבים

 

  מה סוד הנאמנות של הכלב שלנו?

   

המשפחה היא הלהקה - האם שמתם לב שבני האדם נהנים מאוד לתת לכלב שלהם פקודות ולראות כיצד הוא מציית? כלב שחי בבית, רואה במשפחה את הלהקה שלו, ולכן הוא נאמן וצייתן כל כך לבעליו. וזאת הסיבה שמכנים אותו: "ידידו הטוב של האדם".
הכלב הוא בעל החיים הראשון שהאדם בִּייֵת. היה זה לפני כ-15,000 שנים. נהוג לחשוב שאבותיו של כלב הבית היו זאבים. האדם הקדמון שחי במערות צפה בשכניו הזאבים והחליט לביית אותם בגלל התכונות החברתיות שלהם. הזאבים חיים בלהקה ומשתפים פעולה בציד, בהגנה ואפילו בטיפול בגורים.

 

 

 

 

 

 

 

 

החושים של הכלב

 • חוש השמיעה - חוש השמיעה של הכלב רגיש מאוד, והוא מאפשר לכלב לשמוע צלילים שאוזן האדם אינה קולטת. לכן הוא יודע הרבה לפנינו אם מישהו מגיע הביתה.
 • חוש הריח - חוש הריח של הכלב מפותח פי אלף בערך יותר משל אדם! זהו החוש החשוב ביותר של הכלב. הכלבים מרחרחים ללא הפסקה. בטיול ברחוב, אפם מוצמד למדרכה, לגדרות ולעצים. בעזרת הריח הכלב לומד הרבה דברים, כגון: מי עבר לפניו ברחוב, או האם הכלב שפגש עכשיו הוא זכר או נקבה, גור או בוגר.
 • חוש הראייה - לעומת חושי הריח והשמיעה, חוש הראייה של הכלבים אינו מפותח כל כך, והם כמעט אינם מבחינים בצבעים.

 

 

 

 

רבייה

 

 • ייחום - הכלבה מתייחמת בפעם הראשונה בגיל חצי שנה עד שנה, ואחר כך בכל חצי שנה. הייחום נמשך כשלושה שבועות. בזמן הייחום הכלבה מפיצה ריח מיוחד, ש"מודיע" לזכרים שהיא מיוחמת. כלבים יכולים להבחין בריח זה גם ממרחק של מספר קילומטרים!
 • היריון והמלטה - ההיריון של הכלבה נמשך כחודשיים וההמלטה נמשכת 12 שעות ויותר. בכל המלטה יכולים להיוולד עד עשרה גורים. הכלבה מלקקת כל גור לאחר שנולד ומנקה אותו היטב.
 • כלבלבים - הגורים נולדים עיוורים וחירשים. מיד לאחר ההמלטה הם יחפשו את הפטמות של אמם כדי לינוק. בגיל שבועיים עיניהם נפקחות, הם מתחילים לשמוע, ופרווה רכה מתחילה לכסות את גופם.
  בגיל שלושה שבועות הגמילה מתחילה, תוך הסתגלות למזון אחר והתרחקות מהאם.
  בגיל שנה הכלב מגיע לגודלו הסופי והופך לבוגר.
  הכלב מסמן את הנחלה שלו (האזור שמסביב לבית שלו) על ידי הטלת שתן בשטח. 

   

 

סביבות
על האתר
כלים
שתפו