על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > המגוון הביולוגי > מגוון ביולוגי - מהו?

מגוון של מינים

  עושר גדול
כשמדברים על מגוון ביולוגי מתכוונים לעושר הצורות, הצבעים, הגדלים ושלל התכונות של בעלי חיים וצמחים – מהקטן שבחיידקים ועד לענק שבעצים ובלווייתנים – כל אותם היצורים החיים שעושים את העולם שלנו מיוחד ומעניין כל כך.
הביטוי מגוון ביולוגי מתייחס לשלוש תופעות:
  • מגוון של מינים
  • מגוון של תכונות (גנטיות) בכל מין
  • מגוון של בתי גידול
הידעת?
היצור החי הגדול ביותר בעולם הוא עץ. זהו עץ סקויה שמכונה "גנרל שרמן" אשר חי בקליפורניה, ארה"ב. גילו מוערך בסביבות 2500-2000 שנים. גובהו כ-84 מטרים (יש גבוהים ממנו); קוטרו בבסיס כ-11 מטרים; מעריכים כי משקלו 5,593 טונות.

גנרל שרמן
בעל החיים הגדול ביותר בעולם הוא הלווייתן הכחול. משקלו כ-170 טונות, כמו משקלם של כ-17 פילים אפריקאיים (גדול הרבה יותר אפילו מכל דינוזאור שחי על כדור הארץ לפני מיליוני שנים). אורכו של הלווייתן הכחול הוא כ-30 מטר (כמו מטוס נוסעים גדול) וגודל הלב שלו הוא כשל מכונית קטנה.


מגוון של מינים שונים – מגוון בין המינים
במה דומה פרח הכלנית לתוכי, ובמה דומה החסה לכלב ולצפרדע?

שונים אבל דומים: חיים!
כלב, כלנית, חיפושית, צפרדע, חסה ותוכי הם מינים שונים של יצורים חיים; המשותף להם הוא שבכולם מתקיימים כל מאפייני החיים: כולם נושמים, כולם ניזונים, כולם מתנועעים וכולם מתרבים ומעמידים צאצאים. דומים, אם כן... אבל כל כך שונים!

כאמור, היום מוכָּרים בעולם יותר ממיליון וחצי מינים שונים: בעלי חיים - יונקים, זוחלים, חרקים, דגים וכדו'; וצמחים - שיחים, עצים, עשבים וכדו'.

היצורים החיים מאכלסים את כל סוגי הסביבות שעל פני כדור הארץ: אוקיינוסים, יבשות, מקווי מים; הם חיים באזורי אקלים מגוונים - במדבריות קפואים, באזורים טרופיים חמים ולחים, באזורים ממוזגים וגם במדבריות לוהטים; הם חיים על פסגות גבוהות, במעמקי הים ובתוך הקרקע.

 


כלב, כלנית, חיפושית, צפרדע, חסה ותוכי הם מינים שונים של יצורים חיים


רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש ביצורים החיים בסביבה שלכם.
דמיינו: איך תיראה הסביבה אם "תמחקו" ממנה את כל היצורים החיים (חוץ מהאדם). מה תרגישו בסביבה כזו?

סביבות
על האתר
כלים
שתפו