על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שטחים פתוחים > שטחים פתוחים מהם?

טבע עירוני

 

שטחים פתוחים עירוניים -
לאן אפשר לברוח מהצפיפות שבעיר?

  

"ריאות ירוקות" בתוך בטון ואספלט
העיר היא צורת התיישבות שמתאימה לאורח החיים המודרני של בני האדם,
אבל בכל מקום שבו הבטון נותן את הטון.... הטבע מצטמצם!
רובנו גרים בעיר, ורובנו רוצים ליהנות מהטבע, אז מה עושים?
אתר טבע עירוני עשוי להיות תשובה טובה!

    

בניגוד לשמורת טבע, ששם "שומרים על הטבע" מפני ההשפעה של בני האדם, באתר טבע עירוני, הרעיון הוא לשלב את הטבע באורח החיים העירוני, ולהתחשב גם בצרכים של בני האדם, וגם בצורך לשמר את משאבי הטבע.
שטחים פתוחים עירוניים – גינות, גנים ופארקים – נחשבים "ריאות ירוקות". האנשים שחיים בעיר הצפופה זקוקים לשטחים הירוקים והרגועים הללו כמו אוויר לנשימה.

 

   


הפארק הלאומי ברמת גן

   

מה זה אתר טבע עירוני?
מדובר בשטח שיש בו משאבים טבעיים (צמחייה מקומית, ציפורים, בעלי חיים), שמתקיים בסביבה העירונית – אתר פריחה, שטח בור שלא נהרס, שלולית חורף ועוד. כלומר, הוא מייצג את סביבת החיים המקורית והטבעית במקום.
אתר טבע עירוני יכול להיות שטח בכל גודל. זהו אזור (אפילו קטן ביותר) בתוך פארק או גינה ציבורית, אשר מאפשר לטבע שבו להתקיים ללא הפרעה.

 

  

ליד הבית שלכם!
האם ראיתם בשכונה שלכם מקום שנשאר טבעי? אולי בגינה הציבורית יש כמה עצים שמקננות בהם הרבה ציפורים? אולי פורחים שם פרחי בר? במקומות האלה תוכלו לראות חיים שלמים רוחשים: ציפורי שיר מקננות בין ענפי העצים, פרפרים צבעוניים מתעופפים בין הפרחים, ועל הקרקע תמצאו אין ספור חרקים. זהו הטבע במלוא תפארתו. אם רק נשכיל לשמור עליו קרוב לביתנו, נוכל ליהנות ממנו בכל הזדמנות, כי הוא כאן, ממש מתחת לאף!

 

   


השקדיות בלב ירושלים

 

  הידעת?
מחקרים על שטחים ציבוריים עירוניים גילו שבאזורים שיש בהם גינות ציבוריות, תושבים נוהגים להגדיר את בריאותם טובה, וגם מצב הנפש שלהם טוב יותר בהשוואה לאזורים בעיר שבהם יש מעט שטח ירוק.

 

סביבות
על האתר
כלים
שתפו