על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > מפגעים בסביבה > חומרים מסוכנים

חומרים מסוכנים - אסבסט

  מדוע כיום עושים מאמצים להיפטר מאסבסט?

אבק מסוכן
בנוף היפה של חוף נהרייה תכננו להקים את "מדינת הילדים" – פארק שעשועים לילדים ולכל המשפחה. אולם, חלומם של המתכננים לא התגשם. התברר כי הקרקע במקום מזוהמת באסבסט, ושהמקום מסכן את הבריאות של המבקרים בו. מפעל לייצור אסבסט, אשר פעל בסמוך במשך עשרות שנים, הטמין באזור פסולת אסבסט מסוכנת וגרם לזיהום הכבד. אמנם המפעל נסגר, אך הזיהום שהשאיר אחריו הוא מטרד קשה לתושבי נהרייה וליישובי הגליל המערבי עד היום.


מן החלום על "מדינת הילדים" נותר רק השלט המזהיר
מפני הסכנה לבריאות שסיבי האסבסט גורמים.

מהו האסבסט?
האסבסט הוא חומר טבעי, הבנוי מסִיבִים (מעין מחטים דקיקות). זהו חומר שימושי מאוד. משתמשים בו לבנייה, לבידוד (מאֵשׁ, מחוֹם, מרעש), לכיבוי אש ועוד.
לוחות האסבסט המשמשים לבנייה מכילים, בנוסף לאסבסט, גם מלט ומים. חומר זה נקרא: אַסְבֶּסְט-צֶמֶנְט. בעבר, לוחות אלה שימשו לבניית מבנים רבים, שנקראו: אַסְבֶּסְטוֹנִים, וכן הם שימשו לייצור גגות, צינורות מים וביוב, עציצים ומוצרים נוספים.


בית-ספר: הגג בנוי מלוחות אסבסט-צמנט צבועים.

מדוע האסבסט מסוכן לבריאות?
כאשר האסבסט שלם, הוא אינו מזיק לבריאות. אולם חשיפה לאבק המכיל סיבי אסבסט מסוכנת מאוד לבריאות! שאיפה של סיבי אסבסט לריאות עלולה לגרום למחלות קשות מאוד.

כיצד מונעים היום את החשיפה לסיבי אסבסט?
כיום אסור לייצר מוצרים המכילים סיבי אסבסט. עם זאת, במבנים רבים, חלקים העשויים אסבסט עדיין קיימים. יש גם מוצרים רבים אחרים העשויים מאסבסט, כגון: גגות, קירות, עציצים ואדניות, צינורות ומכלים, פלטות לכיריים, שמיכות חסינות אש, כפפות.

מוצרי אַסְבֶּסְט-צֶמֶנְט, כגון: גגות, עציצים, צינורות ומכלים, מותרים לשימוש ואינם מסוכנים לבריאות – אם הם שלמים ולא מתפוררים. למרות זאת, במקומות רבים בישראל מחליפים את גגות האסבסט הקיימים בחומרים אחרים.

מה נעשה בשנים האחרונות בנושא האסבסט בישראל?
בישראל בשנים האחרונות מודעים יותר ויותר לסכנות האסבסט, ולכן עושים פעולות רבות, אשר מטרתן להפחית את הסכנות האלה.

דוגמאות:
 1. הקטנה של מידת החשיפה המותרת לאסבסט
 2. הכשרת מומחים לעבודות אסבסט ופיקוח על עבודתם
 3. החלפת גגות אסבסט במוסדות חינוך ובמוסדות ציבור אחרים
 4. פינוי הקרקעות המזוהמות באסבסט סביב נהרייה
 5. הסרת האסבסט המסוכן אשר שימש לבידוד בתעשייה ובמבני ציבור רבים
ומה אנחנו יכולים לעשות?
ספרו להוריכם על הכללים הבאים:
 1. מוצרי אסבסט (למשל: פלטות לכיריים, שמיכות או כפפות) – אסור להשתמש בהם!
  צריך לעטוף אותם בשקית פלסטיק עבה, לסגור היטב ולזרוק לאשפה!
 2. גגות, מוצרי נוי, עציצים או אדניות העשויים מאסבסט-צמנט - מותר להשתמש בהם, אך ורק אם הם שלמים וצבועים! רצוי שיהיו צבועים בצבע המכיל דבק, כדי שלא ייפלטו לאוויר סיבי האסבסט המזיקים.
 3. אסור לבצע פעולות, כגון שיוף לוחות של אסבסט-צמנט, קידוח, ניסור או כל פעולה העלולה לפגוע בהם! פעולות כאלה עלולות לשחרר לאוויר את סיבי האסבסט המזיקים.
 4. גגות או לוחות אסבסט-צמנט פגומים או שבורים - אם אלה נמצאים בסביבתכם, צריך לפנות אל אנשי מקצוע (קבלנים), שיוכלו לפנות אותם או לתקן אותם.
מי הם אנשי המקצוע המומחים לעבודה באסבסט?
 1. הכרחי שיהיה להם רישיון לעבודה באסבסט!
 2. עליהם לקבל את אישור המשרד להגנת הסביבה לכל עבודה באסבסט!

סביבות
על האתר
כלים
שתפו