על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > התחממות כדור הארץ

הגורמים לאפקט החממה

מדוע מתחממים פניו של כדור הארץ?

היסטוריה לא כל כך רחוקה
מה נשתנה הקיץ הזה (בשנים האחרונות) מכל הקיצים הקודמים? אילו תהליכים קרו על פני כדור הארץ במהלך הזמן הזה, והאם הם קשורים לתופעת ההתחממות של כדור הארץ?

מאז המהפכה התעשייתית, לפני יותר מ-200 שנה, החל האדם להשתמש באופן גובר והולך בדלקים, כגון פחם, גז, נפט ובנזין. שרפה של דלקים אלה, יחד עם פעילויות של כריתת יערות ושריפתם, משחררת לאטמוספרה כמויות גדלות והולכות של פחמן דו-חמצני. פעילות האדם גם מגבירה פליטה של גזים טבעיים נוספים, כגון מתן וחנקן תת-חמצני, וגם פולטת לאטמוספרה גזים מעשה ידי-אדם, כגון: כלורו-פלואורו-פחמימנים (CFC). גזים אלה גורמים לזיהום אוויר ולתופעות המסוכנות שנלוות אליו. אך הם גם גורמים למשהו נוסף, משהו שאי אפשר לגלות אותו באופן מיידי (לא לראות ולא להריח).
הגזים הללו, שנוספים לאטמוספרה, כולאים את החום שנפלט מכדור הארץ ומונעים את בריחתו לחלל.
גזים אלה נקראים גזי חממה. גזי החממה העיקריים הם: אדי מים, פחמן דו-חמצני, מתן וחנקן תת-חמצני. ככל שבני האדם מייצרים מוצרים רבים יותר: מזון, בגדים, מוצרי חשמל, אמצעי תקשורת, מזגנים ועוד, כמות גזי החממה שנפלטים לאוויר במפעלי התעשייה גבוהה יותר. כמו כן, ככל שבני האדם משתמשים יותר בתחבורה השורפת דלק, כמות הגזים שנפלטת מכלי התחבורה השונים גבוהה יותר. החומרים העיקריים שנוצרים בשריפה של דלק הם מים ופחמן דו חמצני - CO2. פליטת ה CO2 ומספר גזים נוספים גורמת לכך שבמשך הזמן אנרגית החום של השמש נלכדת באטמוספרה וכתוצאה מכך הטמפרטורה על פני כדור הארץ עולה בהדרגה.
ככל שכמות גזי החממה באטמוספרה עולה, אפקט החממה מתגבר, והתוצאה הבלתי נמנעת היא התחממות של פני כדור הארץ.

 

  הידעת?
פחמן דו-חמצני (CO2) גורם לכ-50% מאפקט החממה. מדי שנה מוסיפה האוכלוסייה העולמית שישה מיליארד טון של פחמן דו-חמצני לאטמוספרה, וזאת בעיקר באמצעות שריפת דלקים, פחם, שמן וגז טבעי, וכן הרס היערות.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו