על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > יערות הגשם

יערות הגשם נעלמים

עולם הולך ונעלם
בכל העולם, יערות הגשם הולכים ונעלמים בקצב מפחיד ממש!
בכל שנה אובדים כ-200 אלף קילומטרים מרובעים של יערות גשם - שטח בגודלה של כל אנגליה! יערות גשם רבים בהודו, בבנגלדש, בסרי-לנקה ובהאיטי כבר נעלמו מן העולם. יערות גשם במקומות אחרים - באפריקה, בפיליפינים ובתאילנד - על סף הכחדה.
לדוגמה: באפריקה קצב ההכחדה של יערות הגשם כפול מאשר בשאר העולם. יש הטוענים שבמערב אפריקה נותרו לא יותר מ-23% מכלל יערות הגשם שכיסו את האזור. רוב פעילות כריתת היערות במדינות אפריקה היא בלתי חוקית, ואין למדינות יכולת לאכוף את החוקים ולשמור על היערות.
במרכז אמריקה נעלמו כ-40% מיערות הגשם במשך 40 השנים האחרונות.
בברזיל, באזור נהר האמזונס, כורתים ושורפים יערות כדי לנצל את הקרקעות לצורך גידולים חקלאיים: ייצור גרגרי סויה וגידול בקר לבשר. קצב כריתת היערות גבוה כל כך, שבכמה אזורים נכחדו למעלה מ-90% משטחי היערות. לאחרונה חוקקה ממשלת ברזיל חוקי חירום נגד כריתת יערות, אך אין בכוחה של הממשלה לאכוף את החוקים, וכריתת היערות נמשכת באופן בלתי חוקי. מומחים מנבאים שבקצב הנוכחי של כריתת העצים בברזיל, עד לשנת 2030 ייעלמו למעלה מ-60% מיערות הגשם הטרופיים של האמזונס.
אם ייעלמו יערות אלה - ייעלמו מן העולם יחד איתם גם מינים שלמים של יצורים חיים. מדענים מעריכים כי בכל יום נכחדים 137 מינים כתוצאה מהכחדת יערות הגשם, כ-50 אלף מינים מדי שנה!


כל עץ שנכרת פוער פצע בלב יער הגשם

(התמונה באדיבות Raintree Nutrition, Inc. כל הזכויות שמורות)

 
סביבות
על האתר
כלים
שתפו