על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > יערות הגשם

יערות הגשם - גן עדן

עונת גשם שנמשכת כל השנה

יערות הגשם הטרופיים הם יערות צפופים מאוד, הגדלים באזורים הטרופיים של העולם, מסביב לקו המשווה. הטמפרטורה הגבוהה באזורים אלה גורמת להתאדות מוגברת, ולכן הגשמים מרובים. ביערות הגשם, יורד גשם כמעט כל הזמן!
למעשה, על אף שיערות הגשם הטרופיים מכסים פחות מעשירית מאדמת כדור הארץ, כמחצית מכל המינים נמצאים בהם - מיליוני מינים של צמחים ושל בעלי חיים. זהו גן עדן של ממש! המים והמזון מצויים בשפע, לא קר מדי ולא חם מדי. (באזורים הטרופיים הטמפרטורה קבועה, בדרך כלל כ-24 מעלות צלזיוס.) יערות הגשם הם גן עדן למיליוני יצורים שונים ומשונים - זעירים וענקים, שקטים וצעקניים, יפים ומוזרים. כאן תמצאו פרפרים בגודל של ציפור, לטאה מעופפת או עכביש ששמו גוליית, הניזון מציפורים. כאן תמצאו 15 מינים שונים של נמלים בעץ אחד, או תגלו בטיול של רבע שעה מין חדש, שתוכלו לקרוא לו על שמכם. למי שחי בגן העדן הזה יש אולי רק דאגה אחת, והיא: לא להפוך למזון בעצמו…

 

 

יערות הגשם עתיקים מאוד. חלק מהם (למשל יערות הגשם שבדרום מזרח אסיה) נמצאים כאן עוד מעידן הדינוזאורים, לפני יותר מ-100 מיליון שנים! זהו זמן ממושך מספיק על מנת לאפשר למינים רבים להתפתח ולהתבסס בבית גידול זה.
בעידן הקרח האחרון, שהסתיים לפני כ-10,000 שנים, היו יערות הגשם המפלט האחרון למינים רבים של יצורים חיים, שמצאו בהם מפלט מן הקור ומן הקרח שהתפשטו על רוב כדור הארץ.

 

 

הטפיר משוטט על רצפת יער הגשם ומשתמש בחוטמו הארוך כדי לחפש פירות שנפלו מהעצים. הטפיר בעצמו משמש כמזון - לבני האדם הצדים אותו.
(התמונה באדיבות רשת הפעולה למען יערות הגשם)

סביבות
על האתר
כלים
שתפו