על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אוויר > האטמוספירה

מה היינו עושים ללא אטמוספרה?


אטמוספרה: מזגן של אוויר
מה היה קורה לנו בלי אטמוספרה (1)?

כמה קר...! כמה חם...!

שכבת האטמוספרה היא כמו שמיכה העוטפת את כדור הארץ ושומרת עליו משינויים קיצוניים בטמפרטורות בין היום והלילה. במשך היום, בלי השמיכה הזו, הייתה הטמפרטורה שעל פני כדור הארץ יכולה להגיע ל 120 מעלות – גבוה מעל הטמפרטורה שהמים רותחים בה. רוב גופנו (70%) עשוי ממים, חישבו מה היה קורה לנו בטמפרטורה כזאת. בלילה, בלי האטמוספרה שמעלינו, הייתה הטמפרטורה שעל פני כדור הארץ יכולה לצנוח אל 100 מעלות מתחת לאפס – הרבה מתחת לטמפרטורה שהמים קופאים בה. שוב, חישבו מה היה קורה לגופנו בטמפרטורה כזאת.

אטמוספרה: חליפה של לחץ אוויר
מה היה קורה לנו בלי אטמוספרה (2)?

ממש להתפוצץ!!!

גם אם זה לא מורגש לאוויר יש משקל. אוויר האטמוספרה שעוטף אותנו לוחץ על גופנו מכל הכיוונים, הוא גם לוחץ על הריאות שלנו ובתוך בועות של גז שמומסות בנוזלים של הגוף שלנו (כמו הדם). אם מישהו יסיר לרגע את השמיכה הזו מעלינו, או אם נטוס לחלל שמעליה, לא יהיה מה שילחץ עלינו מכל הצדדים ועור גופנו יתנפח כמו בלון. אנחנו יודעים מה סופו של בלון כאשר מנפחים אותו עוד ועוד. מפחיד לדמיין מה יקרה לבועות הגז שנמצאות בתוך גופנו ומה יקרה לרקמות, לשרירים ולכל האיברים שלנו.

אטמוספרה: "שריון" מגן מפני קרינה וחלקיקים מהחלל
מה היה קורה לנו בלי אטמוספרה (3)?

זהירות, פלישה מהחלל!
  1. הגנה מקרינה
    האטמוספרה, שמיכת האוויר הקל והשקוף שמעלינו, היא גם שריון הגנה. קרני השמש פולטות קרינה מסוכנת שנבלעת באוויר האטמוספרה או נהדפת ממנו. כך האטמוספרה מְגִנה עלינו ועל היצורים החיים בכוכב הלכת שלנו. לדוגמה, קרינת האולטרה סגול (הקרינה המסוכנת בחשיפה לשמש) נבלעת על ידי גז האוזון ("טוב") שנמצא בשכבות הגבוהות של האטמוספרה.
  2. הגנה ממטאוריטים
    בנוסף על הקרינה, שריון האוויר מגן עלינו מפני חלקיקים ועצמים הנעים בחלל ונלכדים בשדה הכבידה ("כוח המשיכה") של כדור הארץ. החלקיקים הם שברים של סלעים קטנים וגדולים שנעים במהירות עצומה והתנגשות איתם היא כה חזקה כך שהחלקיקים יכולים לנקב לוח מתכת דק. תארו לכם מה היה קורה לגופנו בהתנגשות כזאת. שכבת האטמוספרה בולמת את כניסתם של החלקיקים הללו על ידי,חיכוך עם האוויר שבתוכה, חלקיקים הזעירים רבים מתלהטים ונשרפים ואינם מגיעים כלל אל פני כדור הארץ.
רגע של התבוננות
עכשיו, כשאתם יודעים, התבוננו מחדש ב... שמים
הכחולים או האפורים. האם הם עדיין נראים לכם ריקים?
האם אתם מרגישים חשופים מתחת לשמים האין-סופיים?

סביבות
על האתר
כלים
שתפו