על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אוויר > זיהום אוויר

מה גורם לזיהום אוויר?


זיהום אוויר: היסטוריה של שינוי
כמה עולה לנו הדלק? (...ולאן?)

מרגישים שינוי באוויר
האדם, כמו שאר בעלי החיים, צורך את החמצן שבאוויר כדי להתקיים בכל סביבה על פני כדור הארץ. שלא כמו בעלי החיים, לאדם יש תבונה עוזרת לו לפתח טכנולוגיה, להפיק חומרים, ליצור כלים, לבנות בתים ולסלול כבישים, ולשנות את פני הסביבה לפי צרכיו. בני האדם למדו לנצל את האנרגיה הטמונה בחומרים ובתהליכים שונים על פני כדור הארץ. את רוב האנרגיה האדם מפיק משרפה של חומרי דלק הידועים בשם דלקים מאובנים – פחם, נפט וגז טבעי חומרים אלה מכילים את היסוד פחמן. בתהליך השרפה של החומרים הללו משתחרר לאוויר גז הפחמן הדו-חמצני.

מאז המהפכה התעשייתית באמצע המאה ה 18, הולך וגובר השימוש בחומרי האנרגיה הללו. המהפכה התעשייתית הגבירה את יכולת הייצור של האדם וכך גם לגידול באוכלוסיית המין האנושי.

יותר אנשים צריכים יותר...

ככל שמספר האנשים גדֵל, עולים הצרכים של האוכלוסייה: יותר מזון, יותר בגדים, יותר בתים, יותר כלי תחבורה ויותר מוצרי תרבות ובידור. כדי לייצר את כל אלה ולשנע אותם נדרשת אנרגיה רבה שאותה אנחנו מפיקים באמצעות שרפה של חומרי דלק. במהלך השרפה נפלטים גזים רבים ומצטברים באטמוספרה. מאז המהפכה התעשייתית עלה ריכוז הפחמן הדו-חמצני ב- כך נוצר אפקט החממה וזו הסיבה להתחממות כדור הארץ.

רגע של התבוננות
עכשיו, כשאתם יודעים, התבוננו מחדש ב... חלונות הראווה
מה המחיר של זוג נעליים חדשות? מה מחירו של מחשב חדש?
ומה המחיר הסביבתי שלהם?
איך אפשר להוזיל את המחיר הסביבתי של מוצרי הצריכה שלנו – קראו על כך ב"לחולל שינוי".הגורמים לזיהום אוויר
מהיכן מגיע הזיהום – האם הוא נופל מהשמיים?

זהירות, אויבים בלתי נראים!

לפעמים אנחנו נושמים אוויר מזוהם שיוצא ממפלט של משאית או מתכסים בעשן שעולה ממדורת ל"ג בעומר. אנחנו עוצרים את הנשימה או זזים הצידה ומחכים שזה יעבור. האם האוויר המזוהם והעשן באמת עובר?

חומרים רבים נפלטים אל האוויר ממקורות שונים. חלקם נשאר ומצטבר באטמוספרה, מגיב עם/ל חומרים אחרים או יורד בחזרה לכדור-הארץ. כמה מהחומרים הם חומרים שמזיקים ליצורים חיים בכוכב הלכת שלנו. האוויר, גם אם הוא נראה צלול ושקוף, נושא איתו חומרים מזהמים. כשהרוח נושבת היא מזיזה את האוויר ואת החומרים המזהמים שנפלטו לתוכו, כך זיהום האוויר נודד ומשפיע גם על מקומות רחוקים מהמקום שבו הוא נוצר.

זיהום אוויר נוצר הן בתהליכים טבעיים והן כתוצאה מפעולות שהאדם עושה באזור המחיה שלו.

תהליכים טבעיים הגורמים לזיהום אוויר

כתוצאה מתהליכים טבעיים שקורים בכדור הארץ נפלטים לאוויר חומרים מזהמים:
בהתפרצויות של הרי געש נפלטות כמויות אדירות של אבק, פיח וגזים רעילים, בשרפות יער ושיחים השמיים מתמלאים בענני עשן ופיח, סופות החול מעלות אל האטמוספרה חלקיקי אבק וחול המרחפים באוויר ומקשים על הנשימה, ועבור אנשים בעלי רגישות מיוחדת גם אבקת פרחים שנישאת למרחקים ברוח היא זיהום אוויר.

מקורות של זיהום אוויר שנגרם כתוצאה מפעילות אנושית

תחנות כוח לייצור חשמל
בכל פעם שאנו מדליקים את האור, מַסיקים את הבית, או נוסעים במכונית אנחנו צורכים אנרגיה. אנרגיה זאת מופקת באמצעות שרפת חומרי דלק בתחנת כוח. גם כדי להפיק את חומרי האנרגיה בעצמם (דלק, סולר וכד'), דרושה אנרגיה לזיקוק נפט גולמי (הנפט כפי שהוא נוצר באופן טבעי בתוך הסלעים שמתחת לפני הקרקע). בתהליך ייצור האנרגיה בתחנות הכוח ובבתי הזיקוק לנפט נפלטים אל האוויר חומרים מזהמים כגון גפרית דו-חמצנית ותחמוצות חנקן.

תעשייה
בחיים המודרניים אנחנו צורכים מוצרים רבים, החל ממזון מעובד וכָּלֶה ברכיבים אלקטרוניים בחלליות למאדים. לצורך ייצורם של מוצרים אלה נדרשת אנרגיה רבה המניעה את מכונות מפעלי התעשייה ואמצעי התחבורה המובילים אותם.

כמו כן, בתהליך עיבוד חומרי גלם במוצרים כמו: מתכת, חומרים כימיים, עץ וכד', נפלטים גזים אל האוויר ומזהמים אותו.


זיהום ממפעל תעשייה
תחבורה
העלייה במספר האוכלוסין בעולם וברמת החיים גורמת לעלייה במספר כלי הרכב הנעים בכבישים (מי לא רוצה מכונית?). בשנת 2007 נעו בכבישי הארץ כ-2,284,000 כלי רכב מנועיים בישראל, בהם כ-1,779,000 רכבים פרטיים, 108,100 מהרכבים נוספו בשנה אחת (מאז 2006). זהו גידול של 5%, הגבוה ביותר בשבע השנים האחרונות. הכמויות הרבות של כלי הרכב גורמות לא רק לפקקים ולתאונות דרכים, אלא גם תורמות חלק ניכר מזיהום האוויר שאנו נושמים, בעיקר במרכזי הערים.

החומרים המזהמים את האוויר
מה יוצא מצינור המפלט (האגזוז) ומהארובות?

זהירות, חומרים מסוכנים!

בכל שעה, בכל יום, כמויות עצומות של חומרים נפלטות לאוויר - רובם תוצאה של פעילות האדם. כאשר חומר רעיל נמצא באוויר בכמות גדולה האוויר מזוהם. אוויר מזוהם פוגע בחי ובצומח על פני כדור-הארץ. 

         
סביבות
על האתר
כלים
שתפו