על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > אנרגיה > אנרגיה וסביבה

שינויים בצריכת אנרגיה לאורך ההיסטוריה

  מה נשתנה מאז גילוי האש?

יותר אנשים צורכים יותר אנרגיה
מי גילה את סודה של האש? אפשר שהיה זה האדם הנבון הראשון שהתגבר על הפחד שלו ולא ברח ממנה כמו שאר בעלי החיים. בני האדם למדו לנצל את האש ש"נשלחה" לעיתים מהשמים במכת ברק, ולעיתים התלקחה כמו מעצמה ואחזה בעשב היבש. מאוחר יותר למדו האנשים לשלוט בה ולהדליק אותה כרצונם, והשתמשו בה כמקור אנרגיה זמין שאינו תלוי בשרירי הגוף שלהם. את האנרגיה הזו הם ניצלו לחימום מגוריהם, לבישול ולמאור, ובעזרתה חוללו מהפכה גדולה בדרך החיים שלהם. השליטה באש אפשרה לבני האדם לנדוד ולחיות באזורים קרים ולנצל את משאביהם. מאוחר יותר הם למדו לנצל את האנרגיה הזו לעבד חומרים ולהפיק מתכות מהסלעים.

מהפכה גדולה נוספת באופן השימוש באנרגיה התחוללה במאה ה-18, והיא שחוללה את המהפכה התעשייתית וגרמה לשינוי פניה של החברה האנושית: שרפה של דלקים מאובנים - פחם, נפט וגז - סיפקה אנרגיה לצורך הנעת מכונות בחקלאות ובתעשייה ולצורך הנעת כלי תחבורה. השימוש בחומרי דלק הגביר את יכולתם של בני האדם לייצר מזון ומוצרים אחרים והביא להתפתחותה ולצמיחתה של חברה צרכנית משגשגת. ככל שגדלה אוכלוסיית בני האדם - גדלו הצרכים שלה, גדל הייצור וגדל השימוש בחומרי דלק. אך לשרפת חומרי דלק לצורך הפקת אנרגיה יש השפעות שליליות על הסביבה: תהליכי הפקת האנרגיה בתחנות לייצור חשמל, ואנרגיה להנעת כלי רכב, גורמים לפליטה של גזים שמזהמים את האוויר. גזים אלה גורמים גם להתחממות כדור הארץ ולפגיעה בסביבות החיים של פני כוכב הלכת שלנו.

כמה דלקים מאובנים נשארו עוד בעולם?
מדענים חישבו שבקצב הצריכה הנוכחי, עתודות הפחם העולמיות יספיקו ל-200 שנים נוספות, ועתודות הנפט והגז - ל-50 או 60 שנה.רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש במכשירי החשמל בביתכם.
שאלו את הסבתא והסבא, כמה מכשירי חשמל היו בביתם בזמן שהיו בגילכם.
איך לדעתכם משפיע השינוי במספר מכשירי החשמל הביתיים על הסביבה?
סביבות
על האתר
כלים
שתפו