על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > הים כסביבת חיים

החיים בים

  הים - אוצר חיים

ההפתעה של החיים
החוקרים שהצטופפו בתוך צוללת "אלווין" הזעירה, לא האמינו למראה עיניהם. בעומק של למעלה מ-2000 מטרים, תחת אורו של פנס שחדר מבעד לאפלה מוחלטת, גילו תנועה מוזרה. כשמיקדו את עדשות המצלמות שלהם נגלה לעיניהם מחזה מרהיב: על קרקעית האוקיינוס רבצו צדפות ענקיות וכוכבי ים, שושנות ים סגולות הניעו את זרועותיהם ותולעים ענקיות נעו זקופות בזרמי המים.

איש לא שיער שכאן, עמוק מתחת לפני המים, במקום שקרני השמש אינן חודרות, מעל לועות געשיים הפולטים תמיסות לוהטות ורעילות, יימצאו חיים!

החיים בים

מי מספק חמצן ליצורים החיים על פני כוכב הלכת שלנו?

תרומתו של האוקיינוס
האוקיינוסים המכסים את פני כוכב הלכת שלנו הם המקום שבו התחילו החיים בכדור הארץ. יצורים החיים במי האוקיינוסים מספקים את עיקר מלאי החמצן שבאטמוספרה של כדור הארץ. יצורים אלה, הפיטו-פלנקטון, הם סוג של צמחים זעירים. הם קולטים את קרינת השמש המגיעה אלינו, ובאמצעות תהליך הפוטוסינתזה הם משתמשים באנרגיית הקרינה לצורך ייצור חמצן.

מגוון היצורים החיים במי האוקיינוסים והימים הוא עצום – מהזעיר שבצמחים המיקרוסקופיים ועד לענק בבעלי החיים - הלווייתן הכחול – בעל החיים הגדול ביותר על פני כדור הארץ. בגוף המים העצום הזה קיימים אין ספור יצורים שעדיין לא התגלו לאדם. אנחנו לא יכולים לדעת מה כמותם של היצורים החיים בים, אך מכיוון שנפח המים באוקיינוסים והימים הוא כה גדול, ניתן לשער שהיצורים הימיים מהווים חלק משמעותי ביותר מתוך כלל היצורים החיים על פני כדור הארץ.

הסביבה הימית כוללת כמה בתי גידול הנבדלים האחד מהאחר. בין בתי הגידול השונים ניתן למצוא את: שוניות האלמוגים, אזורי הגאות והשפל, קרקעית הים, ועוד.

רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש בים – עד לאופק...
חשבו: איך קשורים היצורים החיים במי הים לכינוי "הריאה הכחולה"?
סביבות
על האתר
כלים
שתפו