על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > ים וחופים > מסע מים אל ים

ים סוף

 

כחול שהוא גם אדום...
ים סוּף, הים הדרומי ביותר בישראל, נקרא גם הים האדום, והוא שלוחה של האוקיינוס ההודי. ים סוף שולח שתי "אצבעות" צרות לצפון ולצפון-מערב: מפרץ אילת, המוכר לנו, מפריד בין ישראל וחצי האי סיני (מצרים) לבין ירדן וערב הסעודית; מפרץ סואץ מפריד בין חצי האי סיני לבין מצרים שביבשת אפריקה.

ים סוף הוא ים טרופי. מימיו צלולים וחמים יחסית: טמפרטורות המים 26-20 מעלות צלזיוס. מפרץ אילת, השלוחה הצפונית של ים סוף, הוא פנינת טבע נדירה: יש בו שפע של אתרי טבע, שוניות אלמוגים ייחודיות ומגוון של יצורים חיים.למדינת ישראל יש רק חלק קטן מים סוף: גבול ישראל לחופי ים סוף משתרע על חלקו המערבי-צפוני של מפרץ אילת – לאורך רצועת חוף של כ-16 ק"מ בלבד!


מפרץ אילת
צילום: באדיבות ארכיון לשכת העיתונות הממשלתית."זה הקטן גדול יהיה"
ים סוף הוא חלק מן הבקע הסורי-אפריקני - בקע שאורכו כ-6000 ק"מ, והוא נמשך מאפריקה ועד סוריה. מי האוקיינוס ההודי חדרו אל תוך השבר באזור זה ויצרו את ים סוף. הסיפור המעניין הוא שחופיו האסיאניים והאפריקניים של הים הולכים ומתרחקים אלה מאלה בקצב של מספר סנטימטרים בשנה, והים המפריד ביניהם הולך וגדל. בתהליך כזה, אילו יכולנו לחזור לאזור ים סוף בעוד מיליוני שנים, היינו מוצאים שם אוקיינוס רחב ידיים.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו