על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > פסולת ומחזור > משאבי כדור הארץ

משאבי טבע

  מהם משאבי הטבע של כדור הארץ ואילו חומרים אנחנו מפיקים מהם? האם כמות המשאבים שלנו היא בלתי מוגבלת? אילו מוצרים אנחנו מייצרים מהחומרים שאנחנו מפיקים ממשאבי הטבע? מה אנחנו צריכים ויכולים לעשות כדי לשמור על משאבי כדור הארץ – למעננו ולמען הדורות הבאים?


חומרים מן הטבע
ממה עשויים המוצרים שלנו?

עקבות המוצרים מוליכים אל הסביבה הטבעית
החומרים שמהם עשויה המכונית המשפחתית שלכם הגיעו מן... הסלעים! הדלק שמניע אותה והדלק שבזכותו יש חשמל בביתכם, אף הוא הגיע מן הסלעים! מתוך הסלעים והקרקעות הגיעו החומרים של מרבית המוצרים שאנחנו משתמשים בהם מדי יום: מכשירי המתכת, מוצרי הפלסטיק, העץ, הנייר וגם מוצרי המזון והלבוש שלנו.

מקור כל החומרים שבהם אנחנו משתמשים כדי לייצר מוצרים שונים הוא בחומרים הטבעיים של כוכב הלכת שלנו – כדור הארץ. כל החומרים הטבעיים בעולמנו בנויים מכ-90 יסודות כימיים שנפוצים בתוך הסלעים שעל פני כדור הארץ ועמוק בתוכו.

בני האדם כורים, חוצבים או שואבים את החומרים שנמצאים בשכבת הסלעים החיצונית של כדור הארץ - קרום כדור הארץ - ומעבדים אותם לחומרים. החומרים המעובדים משמשים אותנו לייצור אין ספור מוצרים עבור אין ספור צרכים שונים. אנחנו מנצלים גם את הקרקעות, המתפתחות מתוך הסלעים, ומעבדים אותן לצורך חקלאות: אנחנו מגדלים על הקרקעות יצורים חיים – צמחים ובעלי חיים - כדי להפיק מהם מזון וחומרים לצרכים שונים, כגון: לבוש, רהיטים, תרופות ועוד.

כל החומרים הטבעיים שאנחנו לוקחים (שואבים) מן הטבע ומנצלים אותם לצרכינו נקראים משאבי טבע.

רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש בכל החפצים סביבכם.
נסו לחשוב: מאילו חומרים הם עשויים ומה מקורם של החומרים הללו.


חלוקה לא אחידה
משאבי הטבע שאותם האדם מנצל, אינם מצויים בכל מקום. הם מפוזרים באופן לא שווה על פני כדור הארץ. כלומר, יש מקומות שבהם ניתן להפיק חומר מסוג אחד, אך אי אפשר למצוא בהם חומר מסוג אחר. לדוגמה, חלק גדול ממשאבי הנפט שנמצאים בעולם (למעלה ממחצית) נמצאים באזור המזרח התיכון, אך אזור זה עני במשאבים אחרים, כגון מתכות, מים מתוקים, קרקע פורייה ועוד.

דוגמה נוספת: המלח, שמשמש אותנו לצרכים שונים, כגון שימור ותיבול מזון, מצוי במי הימים והאוקיינוסים, המכסים את רוב שטח הפנים של כדור הארץ. לעומת זאת, על פני היבשה, המלח נמצא באזורים מצומצמים ביותר, בתוך סלעי מלח - סלעים מיוחדים ונדירים.

גם משאבי הקרקע ומשאבים חיים – צמחים ובעלי חיים – אינם מפוזרים באופן שווה. יש אזורים שבהם נוצרו קרקעות פוריות שעליהן מתפתחים צמחים ובעלי חיים רבים, ויש אזורים שהקרקעות בהם עניות ואינן מצמיחות כמעט דבר. משאב טבע נוסף - העצים - שמשמשים אותנו לצרכים שונים, נמצא בעיקר באותם אזורים המכוסים ביערות טבעיים.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו