על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > פסולת ומחזור > משאבי כדור הארץ

משאבים מתכלים ומתחדשים

  בסוף זה ייגמר
נהוג לחלק את משאבי כדור הארץ לשתי קבוצות: האחת - קבוצת המשאבים המתכלים (שנגמרים), אלה משאבים שקצב התחדשותם איטי ביותר בהשוואה לקצב הניצול שלהם על ידי בני האדם. חומרים אלה מצויים בתוך סלעי כדור הארץ והם נוצרים בטבע במשך פרקי זמן ארוכים ביותר – מיליוני שנים. אנו, בני האדם, מנצלים את המשאבים הללו בתוך זמן קצר יחסית – עשרות שנים ולעִתים אף פחות. קצב הניצול שלהם מהיר הרבה יותר מהזמן שלוקח להם להיווצר מחדש, יחד עם הסלעים שמכילים אותם. לפיכך ניצול המשאבים הללו על ידי האדם גורם לדלדולם, ובאופן מעשי הם הולכים ומתכלים. דוגמאות למשאבים כאלה: המתכות, הנפט, הפחם, הדשנים, החול ועוד.

הקבוצה השנייה היא קבוצת המשאבים המתחדשים. אלה הם משאבים שקצב התחדשותם בטבע הוא מהיר ביחס לקצב הניצול שלהם על ידי בני האדם. דוגמאות למשאבים כאלה: המים, החוזרים ויורדים כגשם בעונת החורף; יצורים חיים, המתרבים ומתים במחזוריות: עצי היער, חיות הבר ביבשה ודגי הים, צמחי הבר ועוד. משאבים כאלה אמנם מתחדשים במחזוריות, אבל כאשר בני האדם מנצלים אותם בקצב מהיר מדיי, גם המשאבים הללו אינם מספיקים להתחדש והם הולכים ומידלדלים, ובסופו של דבר אף הם מתכלים.

רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש בכל המוצרים שעשויים ממתכת.
נסו למחוק מהסביבה שלכם את כל המתכות: הברזל שביסודות הבניין, המתכות שמהן עשויות המכוניות, כבלי החשמל, מכשירי החשמל... איך תראה הסביבה שלכם אז?
סביבות
על האתר
כלים
שתפו