על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > בעלי חיים > הגנה על בעלי חיים

מצוקת בעלי חיים - שרפות בטבע

  שרפה בטבע היא שרפה של בית (גידול)

שרפות רבות פורצות מדי שנה - ברובן כתוצאה מפעילות של בני האדם בטבע. לעיתים השרפות פורצות בשטחים פתוחים בשל רשלנות של מטיילים ונופשים שאינם מקפידים לכבות מדורות ו"מנגלים" שהם מבעירים. לעיתים פורצות שרפות כתוצאה ממלחמות כפי שאירע במלחמת לבנון השנייה (בשנת 2006) כאשר טילים שנחתו בשטחים פתוחים גרמו לשרפות. ולעיתים, בני אדם מציתים שרפות בכוונה להזיק לאנשים אחרים והם אינם מבינים את הנזק שהם גורמים גם ליצורים חיים אחרים.

שרפה בטבע היא לעיתים אסון עבור בית הגידול על שלל היצורים החיים בו. הציפורים למשל מאבדות את מקומות הקינון שלהן. לכאורה, מצבן של הציפורים טוב משל בעלי החיים האחרים, משום שהן יכולות לפרוש כנפיים ולעוף. אך למעשה, מבחינתה של הציפור זהו אסון! הסיבה לכך היא שלכל ציפור יש אזור טריטוריאלי מוגבל שבו היא מקננת, וכשזה נלקח ממנה, היא תתקשה מאוד למצוא בית חדש.

בעלי חיים אחרים, שאין להם כנפיים (זוחלים, חרקים, מכרסמים), חווים חרדה עצומה, רצים בכל כוחם ולא תמיד מצליחים להציל את עצמם.

הסיפור העצוב על בעלי חיים בזמן מלחמה
נדמה שסוף העולם מתקרב
כפי שבוודאי קראתם (או שמעתם...), בעלי חיים רבים ניחנו בחוש שמיעה מפותח מאוד. אם כך, מה קורה להם כאשר הם שומעים קולות חזקים וצורמים, שהם אינם רגילים להם?
אנו, בני האדם, מייצרים ציוד כגון אזעקות וסירנות, המשמיעים קולות רמים, צורמים, ומעל לכול: בלתי טבעיים. אכן, גם לנו, בני האדם, רעשים אלה אינם נעימים, אך כשאנו שומעים אזעקה בתדר קול גבוה וצורם, אנו יודעים שהמטרה היא להבטיח שכולנו נשמע אותה, וכך יינצלו חיי אדם.

חתול רחוב מחכה לאימוץ

התדר הצורם של אזעקה (30-20 קילוהרץ) גורם לבעלי החיים כאב עצום!
הטילים הרבים ששוגרו אל צפון ישראל במלחמת לבנון השנייה (בשנת 2006), גרמו לבעלי החיים חרדה עצומה. מכיוון שהם אינם מבינים מהי מלחמה, המוח שלהם "מפענח" את רעשי הטילים כאסון נוראי שמתקרב, משהו כמו רעידת אדמה. בתגובה לרעש מחריש האוזניים הזה הם משתוללים ומנסים לרוץ למעלה או לטפס למעלה. מן הצד ייראה לכם כאילו הם "השתגעו" או שהם "מופרעים", אך למעשה הם במצוקה נפשית.

המצוקה שלנו היא גם המצוקה שלהם
בעלי חיים, ובעיקר כלבים ובעלי חיים מבויתים אחרים, "מרגישים אותנו". כשאנחנו רגועים, גם הכלב שגדל בסביבת המשפחה רגוע, כיוון שהוא מרגיש בן משפחה לכל דבר. כשאנחנו במתח, גם בעלי החיים מתוחים.

במלחמת המפרץ (בשנת 1991), כשנשמעו הצפירות, כלבים רבים נמלטו אל מתחת למיטות או ברחו מהבית. הם הרגישו את חוסר האונים ואת הלחץ שבני המשפחה הקרינו, ונכנסו למצב לחץ (stress) שהוביל לתחושת פחד ולדיכאון (כן, כלבים יכולים להיות במצב נפשי של דיכאון!). הכלב גם אינו מבין, כמו שאנו מבינים, שמלחמה היא בדרך כלל מצב זמני שחולף.

כיצד נסייע לבעל חיים במצוקה נפשית?
  1. קודם כול, עליכם להיות רגועים בעצמכם. הירגעו. נשמו נשימה עמוקה.
    זכרו: כשאתם רגועים, זה מקרין על חיית המחמד שלכם. היא מרגישה בדיוק את מה שאתם מרגישים.
  2. לאחר שנרגעתם מעט, לטפו את חיית המחמד ברוך, ותנו לה לאכול משהו טעים מאוד.
    במקרים קיצוניים יש לתת לבעל החיים תרופות להקלה על מצבם הנפשי.


רגע של התבוננות
עכשיו כשאתם יודעים, התבוננו מחדש במדורה שהדלקתם בשטח הפתוח.
מי גר "בבית" שבו הדלקתם את המדורה, ומיהו האורח? מה תעשו כשתעזבו את ה"בית" הזה?

עכשיו כשאתם יודעים, הסבירו זאת לאנשים רבים ככל שתוכלו, כי זכותנו ליהנות מן הטבע, אך עלינו לזכור: זכותם של יצורים נוספים לחיות בטבע ואף ליהנות ממנו!
סביבות
על האתר
כלים
שתפו