על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > המגוון הביולוגי > חשיבות המגוון הביולוגי

חומרים שהאדם מפיק מהמגוון הביולוגי

  משאבים של חומרים מיצורים חיים
המגוון הביולוגי מספק לנו חומרים רבים שאנחנו זקוקים להם לצרכים שונים:
 • מזון
  מקור כל המזון שאנו אוכלים הוא בצמחים ובבעלי חיים. מקור הבשר, הביצים ומאכלי החלב הוא בבעלי חיים, שאותם אנו מגדלים במשק החקלאי. מאכלים רבים מאוד עשויים מצמחים: הלחם עשוי מחיטה, הסוכר מסלק הסוכר, המרגרינה משמן צמחים…
  צמחי הבר משמשים למרעה טבעי של צאן ובקר – שממנו אנחנו מפיקים בשר ומוצרי חלב.


  מרעה טבעי: פרות ברמת הגולן

  כמו במקרה של עץ הקקאו, כדי לשמור על הגידולים החקלאיים החשובים כל כך לקיומנו אנחנו זקוקים ל"בנק" גדול של מינים, בעלי תכונות שונות, שאליהן נזדקק כאשר הצמח יחלה או כאשר היבול יפחת. אותו ה"בנק" נמצא בסביבות החיים הטבעיות, שלצערנו הולכות ונעלמות מן העולם.

  הידעת?
  איך כמעט התחסלה תעשיית היין באירופה ואיך היא ניצלה
  חרק מזיק בשם פילוקסרה, הגיע לאירופה עם זן של גפן שיובא מאמריקה. בתוך זמן קצר חיסל המזיק את מרבית הגפנים באירופה וגרם לנזקים עצומים לתעשיית היין. למזלם של מגדלי הגפנים, המגוון הגנטי של הגפנים היה גדול והם הצליחו למצוא בארה"ב זן מיוחד שעמיד לפילוקסרה. מגדלי הגפנים הרכיבו את הזן העָמיד על הגפנים שלהם והצליחו להתגבר על המזיק. כך ניצלה תעשיית היין.

 • תרופות
  לבד מייצור מזון, אנחנו משתמשים ביצורים חיים רבים לצרכים אחרים. תרופות רבות מקורן ביצורים חיים, בעיקר בצמחים ובמיקרו-אורגניזמים. לדוגמה, הפניצילין, שהציל חיים של בני אדם רבים כל כך, מקורו בפטרייה. יש צמחים שמהם מפיקים חומרי הרגעה, חומרים לטיפול בכוויות (אלו-ורה) ועוד.

  כפי שנאמר, יש עוד אין ספור יצורים חיים שעדיין לא גילינו. סביר להניח שבין היצורים הללו נוכל למצוא עוד חומרים רבים שישמשו אותנו לתרופות ולצרכים אחרים.

 • חומרים לתעשייה ולאנרגיה
  אנחנו כורתים עצים ביערות הטבעיים ומשתמשים בהם לבניית בתים, לייצור רהיטים ולייצור נייר.  אנחנו שורפים עצים לצורך הפקת אנרגיה לחימום.
  אנחנו משתמשים בצמחים שונים, כגון תירס וקנה סוכר, לצורך הפקת דלק לאנרגיה.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו