על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > המגוון הביולוגי > חשיבות המגוון הביולוגי

פגיעה במגוון הביולוגי

 


פגיעה במגוון הביולוגי – סכנה לקיום האנושות

הכחדת המינים –"יותר מסוכנת מהחור באוזון והתחממות כדור הארץ"
מדענים רבים מעריכים כיום שאובדן העושר הביולוגי מסכן את המשך קיום האנושות - יותר מהחור באוזון, התחממות האקלים או זיהום הסביבה. אם נעצור לרגע וניזכר בכל אותם "שירותים" וחומרים שהטבע מספק לאדם, נבין מה רבה חשיבותם של היצורים החיים לאדם. מכאן גם נבין את גודל הסכנה שיש בפגיעה ביצורים החיים ובמגוון ביולוגי.

כמה דוגמאות לסכנות שנגרמות כתוצאה מהפגיעה במגוון הביולוגי:  

פגיעה באספקת המזון

שירותים של הטבע הקשורים לייצור מזון הנזק כתוצאה מפגיעה במגוון הביולוגי
דגי הים ודגי האגמים והנהרות הם מקור מזון חשוב. זיהום ים, זיהום אגמים ונהרות, וכמו כן דיג יתר, אלו הן פעולות שפוגעות ביצורים חיים ופוגעות במקור מזון חשוב.
מינים של צמחי בר משמשים כמאגר של תכונות גנטיות שניתן להשתמש בהן כדי ליצור מינים עמידים בפני מחלות. פגיעה במגוון מיני הבר מקטינה את היכולת שלנו להתמודד עם מחלות בגידולים החקלאיים ועלולה לפגוע בייצור המזון שלנו. (קראו מה קרה לענבי היין באירופה.)
יצורים כגון: חיידקים, תולעים, פטריות ועוד, חיים בקרקע ומפרקים בתוכה חומרי מזון עבור הצמחים. פגיעה ביצורים החיים בקרקע מקטינה את חומרי המזון הזמינים לצמחים ופוגעת ביכולתם של הצמחים להתפתח ולהניב יבולים.
חרקים רבים מספקים שירות האבקה לצמחים רבים. פגיעה בחרקים הללו מונעת מהצמחים את היכולת להתרבות וכך נפגעים גם יבולים חקלאיים.
מגוון רחב של טורפים וטפילים, כגון: עטלפים, ציפורים, זוחלים, עכבישים וחרקים, ניזונים ממגוון של יצורים המזיקים לחקלאות. פגיעה ביצורים שטורפים ומחסלים מזיקים, מביאה להתרבות יצורים המזיקים לחקלאות, וכך קטן היבול וקטנה כמות המזון שאפשר להפיק ממנו.
הצמחים מונעים סחף קרקעות. פגיעה בצמחייה גורמת לחשיפה של הקרקע. בלי צמחים נעלמים השורשים והקרקע נשטפת בגשם והולכת לאיבוד. בלי קרקע אי אפשר לגדל יבולים, וכך נפגעת אספקת המזון.


 
 

 

פגיעה באספקת מים

שירותים של הטבע הקשורים לאספקת מים הנזק כתוצאה מפגיעה במגוון הביולוגי
הצמחים המכסים את פני האדמה תורמים לקירור פני השטח ובכך תורמים להעלאת כמות המשקעים. הצמחים תורמים גם להגדלת כמות המשקעים המחלחלים לקרקע וכך תורמים למילוי האקוויפרים. בלי צמחים פוחתים המשקעים ופוחתת כמות המים. כאשר יש פחות מים, יש פחות יבולים חקלאיים וכך נפגעת אספקת המזון של בני האדם.
דגים רבים החיים במים מתוקים ניזונים מאצות. פגיעה באוכלוסיית הדגים יכולה לגרום להתפתחותן של האצות ולזיהום המים. מים מזוהמים אינם ראויים לשימוש וכך פוחתת כמות המים שעומדת לרשות האדם לצרכים השונים.


 

פגיעה באספקת חומרים לתעשיות שונות

שירותים של הטבע הקשורים לאספקת חומרי גלם הנזק כתוצאה מפגיעה במגוון הביולוגי
עצי היערות המפוזרים על פני כדור הארץ, משמשים כחומר לבנייה ולתעשיית כלים ורהיטים. פגיעה ביערות גורמת לפגיעה באספקת חומר העץ לצרכים השונים.
חומרי העץ משמשים גם להסקה ולתעשיית הפחמים. כריתת יערות פוגעת באספקת העץ לצורך ייצור אנרגיה.
צמחים רבים משמשים להכנת תרופות, תבלינים, תמרוקים וחומרים כימיים שונים בתעשייה. פגיעה במגוון הביולוגי – מגוון הצמחים – גורמת לפגיעה באספקת החומרים הללו לתעשיות השונות.


 

 

...וגם, פגיעה בתרבות האנושית
למגוון הביולוגי – מגוון הצמחים ובעלי החיים – יש גם חלק גדול בעיצוב התרבות של חברת בני האדם. נופים עשירים ביצורים חיים הם מקור השראה לאנשים בני תרבויות שונות, בכל רחבי כדור הארץ.

אנחנו, בני המין האנושי, מתבוננים ביצורים החיים בסביבה שלנו ו...
... שרים עליהם ומספרים אודותיהם סיפורים, אגדות ומשָלים.
... מתארים אותם באמנות שלנו – בציורים ופסלים.
... צופים ומתבוננים בהם באמצעות חשיבה וכלים מדעיים - כדי להבין טוב יותר את עולמנו.
... נהנים לראות אותם בנוף כשאנחנו יוצאים לחפש מרגוע לנפשנו.
... ועוד...
פגיעה בנופים וביצורים החיים בהם, תהפוך את סביבת האדם לדלה ואפורה, בסביבה כזאת קשה למצוא מרגוע לנפש וקשה לבלות בה.

 

סביבות
על האתר
כלים
שתפו