על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > מפגעים בסביבה > טיפול בחומרים מסוכנים

טיפול בפסולת מסוכנת

  איך מונעים את הסכנה?

מרחיקים את הפסולת
בישראל מעבירים את הפסולת המסוכנת למפעל מיוחד שנמצא ברמת חוֹבָב. מפעל זה נמצא במרחק 12 ק"מ דרומית לבאר-שבע. ברמת חוֹבָב מטפלים בפסולת המסוכנת, שמקורה במפעלים ובמוסדות רבים, כגון: התעשייה הכימית, מפעלים לעיבוד מתכות, מפעלים לייצור ולעיבוד חומרים פלסטיים, תעשיית האלקטרוניקה, התעשייה הצבאית, התעשייה האווירית, צה"ל, תעשיות המזון, תעשיית התרופות, מעבדות, מכוני מחקר ובתי חולים. כל אלה ועוד משתמשים בחומרים מסוכנים או מייצרים אותם.
המפעל אינו קולט פסולת רדיואקטיבית, פסולת חומרי נפץ ופסולת רפואית נגועה.


המפעל ברמת חובב - צילום אווירי

מטפלים לפני שקוברים
מיקומו של אתר הפסולת ברמת חובב נקבע הרחק מריכוזי אוכלוסייה, וקרוב למפעלים כימיים רבים. המפעל שוכן מעל שכבת סלע אטימה לחלחול של נוזלים רעילים אל מי התהום.

בפסולת המסוכנת המגיעה אל המפעל מטפלים בשלוש דרכים עיקריות, בהתאם לסוג הפסולת:
  • פסולת אי-אורגנית (מוצקה ונוזלית) עוברת תהליך של טיפול כימי. בתהליך זה מנוטרלים החומרים הרעילים והמסוכנים. את תוצרי הטיפול מפרידים למוצקים ולנוזלים, והמים עוברים סינון וטיהור. בסופו של התהליך מעבירים את רוב המוצקים להטמנה, ואת רוב המים מעבירים לשימוש חוזר.
  • פסולת מוצקה, כגון: סוללות, תרופות וכימיקלים שונים, נקברת במִטְמָנות אטומות.
    מטמנה אטומה ברמת חובב
  • פסולת אורגנית, שהיא מרבית הפסולת, נשרפת במתקן מיוחד - מִשְׂרָפָה.

    במפעל שברמת חוֹבָב אירעו בעבר תקלות רבות, שחלקן נבעו משימוש במתקנים ישנים. כתוצאה מכך חומרים רעילים חלחלו למֵי התהום וזיהמו את נחל הבשור; גזים רעילים דלפו מן המִטְמָנוֹת כמה פעמים, והיו אף דליקות ושריפות. בשנת 2002 התקבלה תכנית לשיקום האתר. ביצוע התכנית יימשך כ-10 שנים.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו