על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > אקלים

שינויי אקלים והכחדה

איך השפיעו שינויי האקלים על החיים על פני כדור הארץ?

היה היו כאן פעם...
כיצד נעלמו הדינוזאורים שחיו במשך מיליוני שנים על פני אזורים נרחבים בכדור הארץ? מדוע נכחדו יחד איתם יותר מ-80% מן היצורים שחיו על פני כוכב הלכת שלנו?
מדענים מצאו עדויות לכך שלפני כ-65 מיליוני שנים, גוש סלע שהגיע מהחלל – אסטרואיד - התנגש בכדור הארץ. כתוצאה מההתנגשות התחוללה התפוצצות אדירה שגרמה לשרפות ענק בכל כדור הארץ. כמויות עצומות של אבק ועשן עלו לאטמוספרה וחסמו את קרני השמש. חשיכה גדולה השתלטה על כדור הארץ ובעקבותיה צנחו הטמפרטורות. אור השמש לא חדר מבעד למעטה האבק והאֵפֶר, ובהיעדר אור נפגעה יכולתם של הצמחים לבצע את תהליך הפוטוסינתזה החיוני לחייהם והם גוועו. בעקבות הכחדתם של הצמחים נכחדו כל היצורים החיים שהיו תלויים בהם לקיומם.

מדענים משערים שבהיסטוריה של כדור הארץ התרחשו עוד מספר אירועים שבהם הוכחדו מינים רבים של יצורים חיים. אחד מאירועי ההכחדה הללו נגרם כתוצאה מהתפרצות געשית אדירה שבה, בתקופה קצרה יחסית, עלתה כמות עצומה של לבה מבטן האדמה ונשפכה על פני כדור הארץ. יחד עם הלבה עלו גזים רעילים לאטמוספרה ושינו את הרכב האוויר. גזים אלה גרמו לחסימת קרני השמש ולתופעת גשם חומצי ובכך הביאו להכחדתם של מיני צמחים רבים. באירוע זה נכחדו מרבית היצורים החיים על פני כדור הארץ - למעלה מ-90% מכלל המינים הימיים, וכ-70% ממיני היבשה – צמחים ובעלי חיים שונים.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו