על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > אקלים

מהו אקלים?

מזג אוויר ואקלים 

ואיך נראה החורף אצלכם?
מדוע לא יורד שלג מידי שנה בתל אביב ומדוע לא פוקדת סופת הוריקן את העיר אילת? האם תהיה בַּצוֹרֶת גם השנה? איך נראה החורף באזורים הקרובים לקוטב ואיך הוא נראה באזורים הקרובים לקו המשווה? מידי יום אנחנו שומעים את תחזית מזג האוויר ואנחנו רואים כיצד משתנים תנאי מזג האוויר לאורך עונות השנה. אנחנו מכירים את מחזורי העונות: את הגשמים היורדים כל חורף, את החמסינים המופיעים בעונות המעבר, את הקיץ החם והיבש, ועוד. ככל שעוברות השנים, אנחנו לומדים להכיר את אופיין של העונות במקום שבו אנו חיים ולהשוות אותן למקומות אחרים בעולם. אנחנו יודעים למשל שהטמפרטורות בחורף שלנו אינן קיצוניות בהשוואה לחורף הקר והמושלג שבצפון אירופה; אנחנו יודעים שהחמסין בעונת המעבר הוא תופעה שתושבי שווייץ, למשל, אינם חווים בארצם.
תנאי מזג האוויר המאפיינים את האזור שלנו לאורך שנים ארוכות (הרבה חורפים וקיצים) שונים מתנאי מזג האוויר המאפיינים אזורים אחרים על פני כדור הארץ. התנאים השוררים בכל אזור ואזור לאורך תקופה ארוכה מאפיינים את האקלים של אותו אזור. אקלים הוא הממוצע של אירועי מזג האוויר לתקופה ארוכה.
כלומר, העובדה שבדרך כלל במשך השנים לא יורדים אצלנו גשמים בעונת הקיץ, קשורה לאקלים השורר באזור שלנו. העובדה שבחורף השורר באזורים הצפוניים של כדור הארץ הטמפרטורות צונחות הרבה מתחת לאפס ויורדים שלגים, קשורה לאקלים השורר באזורים הללו.
האקלים משפיע על צורתו של הנוף ועל קיומם של היצורים החיים בכל אזור. האקלים משפיע גם על פעילותו של האדם ועל הצורה שבה הוא מתכנן את חייו בסביבה, למשל, סוגי הבתים שהוא בונה כדי להתגונן מפני פגעי מזג האוויר. לדוגמה: באזורים הסמוכים לקוטב בונה האדם "איגלו" העשוי לבני קרח, ולעומת זאת באזורים חמים וגשומים נמצא בקתות בוץ עם גגות של ענפי עצים. האקלים משפיע גם על סוגי הגידולים החקלאיים, לדוגמה: עצי מנגו גדלים באזורים טרופיים, ולעומת זאת באזורים קרים יותר גדלים עצי פרי נשירים. האקלים משפיע גם על אופי הלבוש של בני האדם במקומות השונים, ואפילו על דרכי הבילוי שלהם בסביבת המגורים.
בדרך כלל ובאופן טבעי, האקלים השורר באזור גיאוגרפי כלשהו אינו משתנה בטווח של שנים ספורות (במהלך חייו של אדם). בהיסטוריה של כדור הארץ התרחשו שינויי אקלים: ברובם היו אלה שינויים שנמשכו לאורך אלפי שנים, ובחלקם הקטן - שינויים מהירים שנגרמו כתוצאה מאסונות טבע אדירי כוח.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו