על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > יערות הגשם

טיול ביער גשם


עצי הענק

חופת היער

הקומה התחתונה

רצפת היער

עצי הענק
מעל חופת יער הגשם מצויים עצי הענק, המיתמרים לגבהים עצומים: 90-50 מטרים מעל הקרקע. צמרותיהם מקבלות את הכמות הגדולה ביותר של קרינת השמש, אך הם סובלים משינויים בטמפרטורה, מיובש ומרוחות. בעלי החיים שנפגוש כאן הם בעיקר עופות וחרקים.

חופת היער
רוב עצי יער הגשם צומחים לגבהים של 40-20 מטר מעל הקרקע. צמרות העצים יוצרות כעין גג או חופה (canopy) צפופה של עלים מעל היער. אזור זה מקבל שפע של קרינת שמש והוא שופע בעלווה, בפרחים ובפירות. לכן נפגוש בחופת היער מגוון רב של מינים: עופות, יונקים, חרקים, צמחים מטפסים ו"צמחי אוויר" (אפיפיטים).

הקומה התחתונה
אזור זה של היער מקבל מעט מאוד אור ולכן הוא חשוך וקריר יותר. כאן נפגוש עצים נמוכים יותר, שיחים ושרכים המותאמים לחיים בתנאים אלו, ומגוון מינים של בעלי חיים: חרקים, עכבישים, זוחלים, צפרדעים, יונקים קטנים וגם גדולים יותר, כמו היגואר.

רצפת היער
חשוך כאן מאוד ולכן הצמחייה מועטה. הפסולת האורגנית המגיעה לכאן מיושביו העליונים של היער נרקבת במהירות בעזרתם האדיבה של פטריות, חרקים, תולעים וחיות קטנות אחרות. רצפת היער שוקקת מינים רבים של חרקים ושל עכבישים, כמו הטרנטולה. כאן נמצא גם את היונקים הגדולים ביותר - הנמר, הגורילה, דוב הנמלים והאדם.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו