על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > פסולת ומחזור > פסולת

זיהום הסביבה בפסולת

  אנחנו מרחיקים אותה מהעין, אך האם היא נעלמת?
זה לא כל כך נעים לראות זבל ברחובות או באתרי הטבע. אנחנו מרבים לדבר על כך שעלינו לעשות מאמץ כדי לשמור על סביבה נקייה; לחנך אנשים לניקיון ולהסביר להם עד כמה חשוב לאסוף אחריהם את האשפה. אך בעיית הפסולת אינה נגמרת ביופיים של סביבות המגורים או אתרי הטיולים שלנו. גם אם אנחנו מסלקים את האשפה מהרחובות שלנו, עדיין לא פתרנו את בעיית הפסולת. למעשה, הבעיה רק מתחילה. במקומות שאליהם אנחנו מסלקים את האשפה, היא מצטברת ועלולה לגרום למפגעים רבים - לבני האדם וליצורים החיים בסביבה.

פסולת מצטברת עלולה לגרום למפגעים הבאים:
  • מחלות, מזיקים ומטרד ריח: האשפה היא מקור של זיהום שבו מתרבים מזיקים וחיידקים; האשפה היא מטרד בלתי נסבל של ריח.

  • הרעלה, פסולת מסוכנת: קיימים מוצרים שונים שבהם אנחנו משתמשים בבית ובתעשייה, המכילים חומרים מסוכנים: חומרי ניקוי של כלים ורהיטים, צבעים על בסיס שמן, חומרי הדברה, סוללות, נורות המכילות כספית, שאריות שמן משומש של כלי רכב, חומרי דלק, דשנים ועוד. חומרים אלה מהווים סכנה בריאותית למי שנחשף אליהם – אזרחים ועובדי תברואה.  • סכנה לבעלי חיים: בעלי חיים בים וביבשה עלולים לבלוע חלקי פסולת כמו שקיות ניילון וקופסאות מתכת, וכך להיפצע או להיחנק.

 

  • זיהום קרקעות ומים: פסולת המצטברת על פני השטח או נקברת באדמה מתפרקת לחומרים שונים. חלק מהחומרים מתפרקים במגע עם מי גשמים. החומרים שמתפרקים נשטפים ומגיעים ישירות אל הנחלים ואל מאגרי המים. חלק מהחומרים הללו מחלחלים לקרקע ומזהמים אותה, והם ממשיכים לחלחל, ובסוף דרכם הם מגיעים לשכבות האקוויפר וגורמים לזיהום מי תהום.

 

  • זיהום אוויר: א. פסולת המצטברת בערמות מתפרקת, משתחררים ממנה גזים רעילים המגיעים לאטמוספרה ומזהמים את האוויר. ב. ככל שיש יותר פסולת אנחנו זקוקים להשתמש בכלי רכב רבים יותר כדי לסלק אותה; כלי הרכב שורפים דלק ומזהמים את האוויר וכך גם תורמים לעלייה באפקט החממה ג. שרפות הפורצות מעצמן באתרי פסולת מעלות גזים רעילים לאטמוספרה ומגבירות את זיהום האוויר.

 

  • פגיעה בנוף ואובדן קרקעות: ערמות של פסולת נמצאות בשטחים פתוחים (קישור למקום המתאים בנושא שטחים פתוחים)והן מכסות את הנוף הטבעי וגם תופסות את מקומם של שדות חקלאיים.

 

  • סכנה לבטיחות התעופה: אתרי פסולת מושכים אליהם ציפורים רבות המחפשות מזון בערמות הזבל. הציפורים, המתעופפות מעל אתרי הפסולת, עלולות להתנגש בכלי טיס ולגרום לאסונות אוויריים.

סביבות
על האתר
כלים
שתפו