על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > אסונות טבע אקלימיים

הוריקן

איך נוצר הוריקן?

מערבולת דוהרת באוויר
האם ידעתם שמערבולות ענק נוצרות באטמוספרה של כדור הארץ? הקוטר שלהן כאורכה של מדינת ישראל, והן נעות במהירות גדולה מ-250 קמ"ש!
הוריקנים הם סופות ענק כאלה, והם נוצרים באטמוספרה החמה והלחה מעל האזורים הטרופיים של האוקיינוסים.

איך נוצרת סופת הוריקן?

מצבור של ענני סערה יוצר אזור של לחץ נמוך, והוא שואב לתוכו אוויר ואדי מים מן הסביבה. מנגנון זה של "משאבה" מגביר את עוצמת הרוחות ואת כמות האנרגיה של המערבולת, עד להיווצרות של תהליך שבו הסופה מעצימה את עצמה.

מתי נחשבת סופה טרופית להוריקן? – סופה טרופית נחשבת להוריקן כאשר קוטר השקע (אזור הלחץ הנמוך) של הסופה מגיע ל-500 ק"מ (זהו בערך האורך של מדינת ישראל), וכאשר מהירות הרוחות היא מעל 120 קמ"ש. עוצמת הסופה ומידת הנזק שהיא עלולה לגרום כשהיא מגיעה אל היבשה מדורגות מ-1 עד 5 בסולם שנקרא: סולם ספיר סימפסון. סופה בעוצמה 5 היא החזקה ביותר, והרוחות מנשבות בה במהירות גדולה מ-249 קמ"ש.

מתי נוצרות סופות הוריקן, והיכן הן פוגעות? – הוריקנים נוצרים באוקיינוס האטלנטי* בעיקר בקיץ. הם נעים מערבה על גבי זרמי אוויר, שהם אופייניים לאזור הטרופי, עד שהם מגיעים אל היבשה. המקומות החשופים לפגיעת הוריקנים הם החופים של דרום אמריקה, האיים הקריביים ומפרץ מכסיקו, וכן חופי פלורידה וטקסס שבארצות-הברית.

מה קורה לסופת הוריקן אחרי שהיא מגיעה אל היבשה? – כאשר סופת הוריקן מגיעה אל החוף, גלי גאות עצומים מתנפצים אל החוף, וגשמים עזים יורדים מענני הסערה. גשמים אלה יכולים לגרום להצפות ולשטפונות תוך זמן קצר מאוד. כאשר מרכז הסופה מגיע אל היבשה, הרוחות מתחילות להיחלש, משום שאספקת ה"דלק" (אדי המים מהאוקיינוס) לסופה נפסקת. גם עוצמת החיכוך החזקה עם פני היבשה מאטה את התקדמות הסופה. העננים ממטירים את כל הגשם שאגרו, ותוך יום-יומיים מתפוגגת סופת ההוריקן ונעלמת.

מהי ההשפעה של התחממות כדור הארץ על היווצרות סופות הוריקן? – אפקט החממה, שהוא תוצאה של פליטת גזים וחלקיקים מזהמים, גורם גם הוא לחימום פני המים באוקיינוסים. מכיוון שהוריקנים נוצרים מעיבוי של אדי מים מעל פני האוקיינוס החם, ככל שתגדל ההתחממות של האוקיינוס ייווצרו ענני סערה רבים יותר, ויהיו סופות הוריקן רבות יותר.

אם כן, ה"דלק" המזין את הסופה הוא אדי מים מעל האוקיינוס, ולכן שוב – פני אוקיינוס חמים יותר ייצרו אדי מים רבים יותר, ואלה יעצימו עוד יותר את סופות ההוריקן. ככל שתתארך התקופה אשר פני המים חמים בה יותר מ-25 מעלות צלזיוס, כך תתמשך תקופת ההוריקנים בכל שנה. ואכן, בשנים האחרונות אנו רואים עלייה במספר סופות ההוריקן באוקיינוס האטלנטי והתגברות עוצמתן.

פגיעות קשות של הוריקנים בשנת 2005

שנת 2005 הייתה שנת שיא בכמות ההוריקנים ובעוצמתם. רבים זוכרים את סופת ההוריקן קתרינה, אשר פגעה באופן קשה ביותר בעיר נְיוּ אוֹרְלִינְס (בארצות-הברית). אך מלבד ההוריקן הזה, פגעו בארצות-הברית באותה השנה גם סופת ההוריקן ווילמה (שהיה בה שיא של לחץ ברומטרי: 882 מיליבר!), ושתי הסופות ריטה וסטן, אשר גרמו נזק רב בנפש (2,280 אנשים נספו כתוצאה מהן) וברכוש (כ-120 מיליארד דולר).

* סופה טרופית הנוצרת באוקיינוס השקט נקראת: טַיְיפוּן
ובאוקיינוס ההודי: ציקלון.
סביבות
על האתר
כלים
שתפו