על הגובה > סבבה > מידע סביבתי > שינויי אקלים > אסונות טבע אקלימיים

טורנדו

שואב קטלני
הטורנדו הוא סופה מהירה מאוד. סופה כזאת פועלת ממש כמו שואב אבק עצום – היא יכולה להעיף מכוניות באוויר ולעקור בתים ממקומם!

איך נוצרת סופת טורנדו? – סופת טורנדו נראית כמו משפך צר מאוד מבסיס של ענן סערה (קוּמוּלוֹנִימְבּוּס ובעברית: עַב חַשְׁרָה) ועד לקרקע. אורכו של המשפך נע בין כמה מאות מטרים ועד קילומטרים אחדים. מהירות הרוח בסופת טורנדו מגיעה ליותר מ-250 קמ"ש, והמערבולת יוצרת אזור של לחץ נמוך, אשר שואב לתוכו כל דבר שנמצא בנתיב הסופה. הסופה נמשכת מספר דקות בלבד.

לא כל ענן קוּמוּלוֹנִימְבּוּס יכול ליצור סופת טורנדו. כדי שטורנדו ייווצר יש צורך בתנאים מיוחדים לכך בבסיס של הענן. כאשר כיוון הרוח ועוצמתה משתנים בצורה חדה באזור שבו הענן מתפתח, נוצרת בתוך הענן תנועה סיבובית. התנועה הסיבובית הזאת גורמת ליצירת משפך מתחת לבסיס הענן. כאשר המשפך הזה מגיע אל הקרקע, הוא נקרא טורנדו.

הטורנדו נע עם הענן שיצר אותו, ורק בנתיב צר מאוד של עשרות מטרים בודדים. על אף הנתיב הצר של הטורנדו, ההרס גדול מאוד: משאית מועפות באוויר, ובתים נתלשים ממקומם! אך מחוץ לנתיב הסופה אין כמעט הרס, מלבד פגיעות מחפצים שהועפו ברוח.

את עוצמת הסופה ואת מידת ההרס שהיא עלולה לגרום נהוג להעריך במדד שנקרא סולם פוג'יטה. במדד זה F0 = הסופה החלשה ביותר, ו-F6 = הסופה החזקה ביותר, שמהירותן של הרוחות בה גבוהה מ-510 קמ"ש.

היכן פוגעות סופות טורנדו? – סופות אלה מתרחשות בעיקר באזורים מישוריים, כגון: מרכז ארצות-הברית, אוסטרליה, בנגלדש והודו. סופות טורנדו נוצרות לעתים גם סמוך לחופי ישראל, אך עוצמתן חלשה יחסית. סופת הטורנדו הקטלנית ביותר התרחשה בארצות-הברית ביום 18.3 בשנת 1925. היא גרמה למותם של 695 אנשים ולפציעת של 2027.

סופת טורנדו היא תופעה מרהיבה המושכת צופים סקרנים רבים לצורכי מחקר או תחביב, או כמוקד משיכה תיירותי. אנשים רבים הפכו את ציד הסופות של ממש, והם מפתחים כלים למדידה וצילום של הסופה.

אמצעי ההגנה הטוב ביותר מפני סופת טורנדו הוא מקלט תת-קרקעי סגור היטב

סביבות
על האתר
כלים
שתפו